Govoreći o dijalogu sa Kosovom, Mekalister je napomenuo da je na kraju pregovora o članstvu u EU u
onlajn magazin za balkansku saradnju
Ranka Čičak
Dačić je objasnio da je Kombank arena odabrana zato što je imala najbolje logističke uslove:
– Pozvali smo sve objekte u gradu u kojima se organizuju veliki skupovi. Sava centar nam je odmah odgovorio da sale odgovaraju, ali da nemaju 50 kancelarija većih od 25 metara kvadratnih, koje su potrebne za rad delegacija. Te uslove imao je Beogradski sajam. Ali, nismo mogli da prihvatimo njegovu ponudu, jer nema odgovarajuću bezbednost. Tako je odabrana Kombank arena. Ali, nju treba adaptirati za ovaj događaj i opremiti je udobno i savremeno. To će biti najveći trošak i mi se trudimo da maksimalno štedimo. A nije jeftino. Naprimer, za istu ovakvu sednicu lane je Švajcarska potrošila 24 miliiona švajcarskih franaka. Mi skromno računamo na 3 miliona evra, ali su u tu cifru uračunati ukupni troškovi od kada Srbija predsedava OEBS – om.
U Kombank areni sastaće se 1500 ljudi koji će učestvovati u radu Saveta. Njih će opsluživati nekoliko stotina. Recimo, za prevoz je potrebno najmanje 250 vozača. Zatim, za jelo i osveženje treba nekoliko stotina kelnera, kuvara i radnika u kuhinji. Najvažniji delovi Ministarskog sastanka održaće se u u dva bloka u parteru. To su konferencijske sale sa po 850 sedišta i po 1020 kvadratnih metara. Tu su još 2 sale veličine po 500 metara kvadratnih i 3 sale manje od po 200 kvadratnih metara. Mnogi će enterijeri biti potpuno novi. U svakom slučaju, kako kažu organizatori, novac neće biti bačen, jer sav nameštaj ostaje posle sednice kod nas.
Na sednici Ministarskog saveta će, pored opšte debate, biti usvajani i dokumenti. Dačić kaže da naša zemlja predlaže 20 odluka. Ne zna se koliko će ih biti usvojeno, jer se radi s konsenzusom, pa je dovoljno da jedna zemlja ima primedbu, da se odluka odbaci. Raspravlja će se o problemima u Evropi. Formirana je grupa, koja bi do decembra trebalo da odgovori šta bi se moglo uraditi. Ali, i ove će odluke biti usvajane isključivo ako se svi saglase. Eminentne ličnosti će jednu svoju sesiju održati u Beogradu 2. oktobra. Dačić u decembru očekuje u Beogradu sve ministre spoljnih poslova najznačajnijih zemalja. Države članice nisu samo zemlje Evrope, veći SAD i Kanada , a ova organizacija okuplja zemlje od Vankuvera do Vladivostoka.
Na pitanje da li će samit biti iskorišćen za diplomatsku borbu protiv pretenzija Kosova za ulazak u UNESCO Dačić odgovara da se Ministarski savet održava posle eventualnog odlučivanja o prijemu Kosova u UNESCO:
Međutim, Vlada Srbije se ovim pitanjem bavi stalno, UNESCO je samo jedna od organizacija gde Kosovo želi da se učlani suprotno dogovoru u Briselu i Sporazumu o regionalnom predstavljanju. UN su odbile zahtev Kosova da one proslede njegov zahtev za prijem u UNESCO. Međutim, Kosovo je sada podnelo direktno zahtev UNESC – u. Sada je na generalnom direktoru UNESC- a da vidi kako će postupiti. Siguran sam da UN ne mogu da daju drukčije mišljenje osim onoga koje je pravno. da Kosovo ne ispunjava ni formalne ni suštinske uslove za prijem. To znači da nije država, da je to teritorija pod posebnom upravom UN.
Osim toga, na Kosovu postoje 4 bisera srpske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO – a. To su Gračanica, Pećka patrijaršija, Dečani i Bogorodica Ljeviška. UNESCO je već proglasio da su ovi objekti u opasnosti:
– Od koga su u opasnosti? Pa od onih koji hoće sada da postanu članovi UNESCO – a. To bi bio vrhunac licemerja, ako ih prime u UNESCO. Da se tako nagrade oni koji pale crkve pod zaštitom UNESCO – a. Sve je moguće. Politika nije pravedna. Ali, mi želimo da angažujemo sve mogućnosti. Ovo je problem ne samo Vlade Srbije, već celog društva. U oktobru će biti Izvršni savet UNESCO – a. A u novembru generalna konferencija UNESCO – a, koja odlučuje o predlogu Izvršnog saveta. Od 58 zemalja članica 33 su priznale Kosovo. To ne mora da bude presudno, jer ovde je reč o kulturnoj baštini. Pratićemo šta će zemlje članice uraditi. Član Izvršnog saveta je i Crna Gora, a i neke zemlje koje smo podržavali. Da vidimo kako će se sada postaviti. Sada su promoteri prijema Kosova neke zemlje koje su glasale protiv prijema Palestine. Očigledno je da principa nema.
Na molbu da prokomentariše izjave iz Prištine da se neće dovršiti sprorazumevanje u Briselu, Dačić kaže:
– Kao da se oni pitaju. Sve je predstava za javnost. Mi igramo ozbiljno i u toj predstavi ne učestvujemo.
Novinari su pitali da li će doći grčki predsednik Vlade u Srbiju, a Dačkić je rekao da mu je on to najavio kada su se sreli na otvaranju novog Sueckog kanala:
– Molio bih da se ozbiljno postupa s ovim temama. Naši odnosi s Grčkom važni su ne samo za nas, već za ceo region. Vidim, neki pišu – ljut je Cipras na Vučića, na Dačića. To su sve stvari koje nemaju veze s političkom realnosti između naše dve zemlje. <
Govoreći o dijalogu sa Kosovom, Mekalister je napomenuo da je na kraju pregovora o članstvu u EU u
‘Politika je ponekad okrutna’, odgovorila joj je nemačka kancelarka. ‘Ti si izuzetno draga osoba, ali znaš da su
Što se tiče zemalja Balkana Slovenija se nalazi na 15. mestu, Hrvatska je na 27., Srbija na 46.
Podrška građana reformama je, kao i prethodnih godina, veoma visoka. Od ukupnog broja ispitanika njih 71 odsto smatra