Србија за финансијски одрживу и социјално праведну енергетску транзицију

Србија за финансијски одрживу и социјално праведну енергетску транзицију

29/03/2023 Off By BERB

Фото: Емилија Јовановић/МРЕ

 

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић, рекла је данас у Берлину да ће Србија у процесу енергетске транзиције тежити да поставља амбициозне, али реалне циљеве и да успостави равнотежу између развоја сектора ОИЕ и стабилног снабдевања грађана и привреде.

 

Ђедовић је учествовала на конференцији “Берлински дијалог о енергетској транзицији”, чији су организатори Министарство спољних послова и Министарство привреде и климатске заштите Савезне Републике Немачке, која окупља државне званичнике, водеће пословне људе, стручњаке, представнике међународних организација и НВО сектора.

“Србија је остварила своје циљеве кад је реч о учешћу ОИЕ у енергетском миксу до 2020. године и у новим стратешким документима, која се израђују, идемо ка много амбициознијем циљу за ОИЕ до 2030., али и у погледу повећања енергетске ефикасности и смањења емисије штетних гасова. Делимо визију са чланицама ЕУ да идемо ка карбонској неутралности, а као део Енергетске заједнице преносимо у наше законодавство европску регулативу, иако нисмо чланица ЕУ”, рекла је министарка на панелу “Глобална енергетска транзиција: Изазови и прилике за одрживи развој”.

Она је додала да у овом тренутку капацитет електрана које користе енергију сунца и ветра у Србији износи око 550 мегавата, те да је циљ да се у наредне три године тај капацитет повећа за око три пута.

“Србија је рекордер у нашем региону кад је реч о привлачењу страних директних инвестиција, а сектор енергетике ће сигурно бити један од најатрактивнијих за улагања у наредним годинама. Тренутно радимо на унапређењу законодавног оквира како бисмо стимулисали нова улагања у ОИЕ, али тако да нове капацитете интегришемо на мрежу на одржив начин и да у сваком тренутку имамо сигурност снабдевања”, рекла је Ђедовић.

Она је навела да се у нашем региону велики део електричне енергије и даље добија из угља, да трошкови транзиције захтевају значајну екстерну подршку, при чему земље Западног Балкана тренутно не могу рачунати на обим средстава које имају чланице ЕУ.

“Заједно са нашим међународним партнерима радићемо на обезбеђивању средстава како би енергетска транзиција била финансијски одржива и социјално праведна и да у том процесу стимулишемо отварање нових радних места, одрживо рударство и коришћење модерних технологија, као што је водоник, али и већу искоришћеност критичних минералних сировина којима је наша земља јако богата на одржив начин.

Ђедовић се данас на маргинама конференције у Берлину састала са Робертом Хабеком, министром привреде и климатске заштите СР Немачке, као и са Јохеном Флазбартом, државним секретаром у министарству за економску сарадњу и развој са којима је разговарала о билатералној сарадњи и пројектима у области енергетике. О могућностима инвестирања у Србији Ђедовић је разговарала са представницима компанија Сименс Енергy и Мерцедес Бенз.