
BSEC: Dogovorena bolja saradnja
14/12/2016
Ova organizacija okuplja 12 zemalja. Srbija je najmlađi član. Sledeći predsedavajući je Turska. Sledeće godine se obeležava 25 godina postojanja organizacije. Mislim da bi ubuduće malo više trebalo voditi računa o zajednički interesima zemalja članica
Ranka Čičak
NA konferenciji Saveta ministara spoljnih poslova Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju danas je u Beogradu šestomesečno predsedavanje ovom organizacijom od Srbije preuzela Turska.
Srpski ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović potpisao je sporazum vlada država Crnomorsko ekonomske saradnje o pomoći u vanrednim situacijama, prirodnm katastrofama i onima koje je izazvao čovek.
Ministar Ivica Dačić ocenio je ovu Konferenciju uspešnom. On je novinarima rekao da ova organizacija, iako se bavi ekonomskim pitanjima, ne može da izbegne i politička, jer ih nameće život. Pa se našalio:
-Mi smo danas doneli odluku da prihvatimo donaciju Vlade Ruske federacije da donira našoj organizaciji milion dolara. A mogli smo i da je ne donesemo, jer ne postoji politička saglasnost. Da nismo prihvatili, novac bi se vratio u ruski budžet. Ja sam u ime Srbije rekao da, ako neko neće da uzme, novac uzimamo mi. Eto, i takve teme mogu biti opterećene politikom. Ova organizacija okuplja 12 zemalja. Srbija je najmlađi član. Sledeći predsedavajući je Turska. Sledeće godine se obeležava 25 godina postojanja organizacije. Mislim da bi ubuduće malo više trebalo voditi računa o zajednički interesima zemalja članica.
Dačić je zadovoljan što su prisustvovali današnjoj sednici i predstavnici Rumunije i Moldavije. Turski ministar nije mogao da dođe zbog terorističkih neprijatnosti u svojoj zemlji, pa ga je prisustvovao njegov zamenik.
Šef ruske diplomatije, Sergej Lavrov naglasio je želju svoje zemlje da saradnja jača u svim domenima privrede i trgovine.
AHMET ILDIZ, zamenik ministra spoljnih poslova Turske, koja je jedan od osnivača Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju BSEC kaže da su potrebni regIonalni projekti, kako bi se bolje sarađivalo u izgradnji železnica, puteva, aerodroma.
Majkl Hristides, generalni sekretar BSEC ponosan je što je ova organizacija mehanizam poverenja i što je opstala punih 25 godina.
Na pitanja novinara dali je korisno nastaviti sa SAD pregovore o Alepu i da li je o tome Rusija razgovarala s Turskom, Sergej Lavrov kaže:
-Već smo umorni da pričamo o Alepu. Rusi smatraju da rat treba obustaviti odmah. Sve je već moglo da se završi. Optužuju nas da ne dozvoljavamo UN da dopremi humanitarnu pomoć. To nije istina. Nadaju se da im saradnja s teroristima može pomoći da promene vlast u Siriji. A rezultat njihovog delovanja je i Alkaida i Islamska država.♦