Очување идентитета српског народа са обе стране Дрине

Очување идентитета српског народа са обе стране Дрине

23/05/2025 0 By BERB

Фото: Душан Вељовић

 

Министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором Ђорђе Милићевић боравио је у Бањалуци, где се састао са председником Републике Српске Милорадом Додиком, министром за европске интеграције и међународну сарадњу Златаном Клокићем и министром енергетике и рударства Петром Ђокићем.

У циљу јачања сарадње и унапређења односа између Србије и Републике Српске, у складу са закључцима Свесрпског сабора одржаног у Београду 2024. године, разговарано је о конкретним корацима у реализацији заједничких пројеката од значаја за српски народ са обе стране Дрине, као и о наставку институционалне сарадње у области културе, образовања, заштите језичког и идентитетског наслеђа, као и подршке нашим сународницима у региону.

Министар Ђорђе Милићевић имао је садржајан и конструктиван састанак са председником Републике Српске Милорадом Додиком. У отвореном, срдачном и разговору, размотрени су даљи кораци у имплементацији заједничких иницијатива договорених на Свесрпском сабору одржаном у Београду 2024. године, који је поставио нове темеље српског националног саборног деловања.

Истакнута је обострана и чврста опредељеност очувању српског националног јединства, унапређењу институционалне сарадње и неговању заједничког културног, духовног и историјског наслеђа. Посебан акценат стављен је на потребу да Србија и Република Српска, у пуној сагласности са Дејтонским мировним споразумом и уважавањем постојећег институционалног уређења, делују као јединствен политички, културни и национални простор, у интересу целокупног српског народа.

У духу јединства српског народа и у складу са стратешким оквиром који је утврђен на Свесрпском сабору, министар Ђорђе Милићевић и Златан Кокић постигли су договор о унапређењу међусобне институционалне сарадње. Сарадња два министарства биће усмерена ка реализацији конкретних програма који ће омогућити повратак младих породица, стварање услова за одржив живот у руралним крајевима и успостављање трајних веза између дијаспоре и завичајних средина. Посебан акценат биће стављен на подршку заједничким културним манифестацијама, едукативним програмима, очувању српског језика, писма и традиције, као и на економско повезивање кроз подстицање инвестиција дијаспоре у руралне крајеве Србије.

Овим договором почиње нова фаза институционалног умрежавања у српском националном корпусу, у којој министарства делују као партнери на истом задатку – очувању и јачању српског идентитета, без обзира на државне границе.