
Изјава гувернера НБС Јоргованке Табаковић поводом прикључења Србије Јединственом подручју за плаћање у еврима (SEPA)
23/05/2025Фото: НБС
Изјава гувернера Народне банке Србије Јоргованке Табаковић поводом прикључења Србије Јединственом подручју за плаћање у еврима (SEPA)
Поштовани грађани,
Са великим задовољством обавештавам вас да је Република Србија 22. маја постала део Јединственог подручја за плаћање у еврима – SEPA, иницијативе која има за циљ да обезбеди ефикаснија плаћања између европских земаља.
Ово веома значајно постигнуће резултат је активности које је Народна банка Србије, у сарадњи са Министарством финансија и другим институцијама Републике Србије, спроводила на усклађивању наших прописа и праксе са правилима и стандардима примењеним у Европској унији, како би грађанима и привреди омогућила најнапредније платне и друге финансијске услуге.
Као што рече Цицерон “Нема ничег отменијег и цењенијег од верности. Верност и истина најсветлија су савршенства и дарови људске душе.“
Посвећеност интересима наше земље и истина водиле су нас и на овом путу и нисмо се предали чак и када је било изазова већ смо предано радили водећи се овим вредностима као светиоником на том путу.
Овај догађај је значајан, не само за све нас који смо радили на остварењу овог циља, већ пре свега за све грађане и привреду наше земље, и то из два разлога.
Најпре, формално приступање SEPA подручју потврда је наше посвећености процесу европских интеграција и доказ нашег јасног европског пута и јачања финансијских веза са Европском унијом, као и чињенице да наш финансијски сектор, односно институције које га чине, послују у складу са европским прописима и стандардима.
Друго и не мање важно, испуњење овог формалног услова отвара нам врата за оно што је што је суштина овог процеса, а то је унапређење обављања платног промета са иностранством.
То значи да ће се отворити могућност да плаћања наших грађана и привреде ка субјектима из земаља ЕУ и других чланица SEPA буду повољнија – да провизије буду ниже, а време потребно за реализацију плаћања краће.
Већ седам година наши грађани и привреда уживају све предности инстант плаћања која се извршавају у свега неколико секунди, захваљујући нашем платном систему који смо увели међу првима у свету и који је и даље једини систем ове врсте у региону Западног Балкана.
У оквиру овог система развили смо бројне иновативне сервисе које грађани свакодневно користе, попут плаћања скенирањем QR кода и преноса новца примаоцу само уз познавање броја мобилног телефона.
Како бисмо поспешили безготовинска плаћања увели смо и модерну домаћу платну картицу, нашу DinaCard картицу, чиме су значајно умањени трошкови за кориснике и трговце, и омогућена независност и поузданост националног платног система.
Уласком Републике Србије у SEPA подручје створени су услови за другу фазу пројекта и наставак модернизације националног платног система.
Ова фаза подразумева укључење пружалаца платних услуга из наше земље у тзв. SEPA платне шеме.
Оне представљају заједничка правила за извршавање платних услуга попут трансфер одобрења, инстант трансфер одобрења и директног задужења, а која је утврдио Европски платни савет.
Процедура укључења подразумева да пружаоци платних услуга достављају Европском платном савету неопходну документацију за приступање одређеној платној шеми – потписан Уговор о приступу (Adherence Agreement) и другу прописану документацију.
Према календару Европског платног савета, предвиђено је да пружаоци платних услуга из Србије од новембра ове године могу подносити документацију за приступање SEPA платним шемама, с тим да је мај 2026. године предвиђен као најранији датум од када могу кренути са оперативним радом у оквиру SEPA шема, односно са реализацијом плаћања.
Народна банка Србије ће, као и до сада, пружаоцима платних услуга пружити сву неопходну подршку у овом процесу како би се сви учесници из Србије ефикасно припремили и прикључили у SEPA платне шеме и на тај начин унапредила плаћања са Европском унијом и другим земљама чланицама SEPA подручја.
Настављамо да радимо на томе да омогућимо да од маја 2026. године грађани и привреда заиста осете праве предности прикључења SEPA подручју – јефтинија и бржа међународна плаћања, као и олакшан приступ тржишту ЕУ за нашу привреду, што ће подстаћи даљи економски раст наше земље.
У сарадњи са Европском централном банком Народна банка Србије већ неколико месеци анализира могућности за прикључење наших пружалаца платних услуга у паневропски систем за инстант плаћања којим управља ова централна банка – TIPS платни систем.
Циљ је да омогућимо пружаоцима платних услуга из Републике Србије да са што мање трошкова, као и измена у свом информационом систему, могу да извршавају SEPA инстант трансакције.
Дакле, приступање наше земље SEPA подручју значајна је вест за све нас, али пријем сам по себи не значи ништа уколико се техничко повезивање не спроведе тако да буде што јефтиније и да извршење трансакција буде подједнако ефикасно као што су данас плаћања у оквиру наше земље. Једино тако грађани и привреда ће моћи да осете праве користи од SEPA-е и бржа и јефтинија плаћања са земљама ЕУ и региона.
Народна банка Србије као и увек предано приступа овом задатку и неће одступати од својих принципа водећи се интересима грађана и привреде пре свега.