
Будућност српског аграра у иновацијама и јачању руралних подручја
17/05/2025Фото: МПШВ
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић говорио је данас на свечаном отварању 92. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду. Он је том приликом изјавио да је овогодишњи сајам снажан показатељ правца у којем се српски аграр креће – ка иновацијама, дигитализацији, јачању руралних подручја и оснаживању младих и жена.
Са више од 1.000 излагача из 40 земаља, укључујући колективне изложбе Европске уније, Италије, Чешке, Шпаније, Мађарске и Републике Српске, ова манифестација потврђује своју регионалну лидерску позицију.
У хали 1А, коју организује и финансира ресорно министарство, представљени су производи са органским пореклом из свих крајева Србије – од ртањског меда и ариљске малине, до футошког купуса и сремског кулена. Посебан акценат стављен је на младе јер на штанду Министарства раде студенти пољопривредних факултета из Београда и Новог Сада, а организују се и колективне посете ученика средњих пољопривредних школа.
Нови подстицаји које Министарство представља током сајма обухватају кредитну подршку са субвенционисаним каматама за набавку дигиталне опреме, дронова, механизације, сточне хране и животиња.
Подсећања ради, у току је јавни позив за унапређење руралне инфраструктуре, намењен насељима са мање од 10.000 становника. За те намене издвојено је 400 милиона динара, а локалне самоуправе могу добити до 35 милиона динара за изградњу путева, водовода и канализације. Такође, наставља се с подршком за осигурање усева и стоке, са повраћајем од 40 до 70 одсто.
„Пољопривреда је „фабрика под отвореним небом“ и увек смо изложени ризицима – од мразева до појаве болести. Управо зато улажемо у изградњу и модернизацију аутоматских противградних станица, попут оних на Букуљи и у Ужицу, како бисмо заштитили производњу. Поносан сам што Србија више извози него што увози у аграру. Воћарство нам доноси између 1,3 и 1,5 милијарди евра прихода годишње, са свега 200.000 хектара. То показује колика је снага наших домаћих брендова. Радимо на проширењу извоза, пре свега ка Кини и афричким тржиштима, где већ пласирамо мед и вино. Будућност српске пољопривреде лежи у знању, иновацијама и људима, а наш посао је да створимо услове да та будућност остане у Србији“, истакао је министар Гламочић.
Након свечаног отварања Сајма и обиласка штандова, министар је одржао билатералне састанке са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Савом Минићем и са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Северне Македоније Цветаном Трипуновским.