Полагање венца на Споменик незнаном јунаку на Авали у складу са државним програмом

Полагање венца на Споменик незнаном јунаку на Авали у складу са државним програмом

11/05/2025 0 By BERB

Поводом недавних медијских инсинуација и оптужби на рачун председника Владе Републике Србије проф. др Ђуре Мацута, а у вези са церемонијом полагања венаца на споменик Незнаном јунаку на Авали на Дан победе над фашизмом у Другом светском рату, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања жели да упозна јавност са чињеницама, које оповргавају овакве неутемељене и политички мотивисане нападе.

 

Према Закону о државним и другим празницима у Републици Србији („Сл. гласник РС“, бр. 43/2011, 101/2077 и 92/2011) у члану 1. и члану 1а. наводи се да су државни празници у Републици Србији: 15., 16. и 17. фебруар – Дан државности, 1. јануар – Нова година, 1. мај – празник рада, 9. мај – Дан победе у Другом светском рату и 11. новембар – Дан примирја у Првом светском рату. Закон даље наводи да се приликом обележавања Дана државности, Дана победе и Дана примирја поред почасне артиљеријске паљбе са Савске терасе београдске тврђаве на Калемегадану, између осталог полаже и венац на споменик Незнаном јунаку на Авали.

Како би јавност у Србији имала потпуне и тачне информације истичемо да споменик Незнаном јунаку на Авали не представља само споменик из Првог светског рата, већ и симбол државотворности Србије и симбол херојства српског народа кроз векове. Ово спомен обележје је симбол вишевековног трајања и опстанка српског народа на овим просторима. Зато је Државним програмом обележавања годишњица ослободилачких ратова Србије јасно и предвиђено да се три пута у току године одржава церемонија полагања венаца на том месту.

У складу са Државним програмом и одлукама Одбора Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова полагање венца обавља председник Републике односно у случају његове спречености неко од највиших државних званичника кога одреди председник као свог изасланика.

На овогодишњој церемонији у својству изасланика председника Републике био је председник Владе Србије проф. др Ђуро Мацут, што је у пракси организације оваквих догађаја уобичајена ствар.

Министарство стога позива све медије и појединце који се баве јавним информисањем да се уздрже од ширења нетачних и непроверених тврдњи и кампање дезинформација, којом се нарушавају кредибилитет и углед највиших државних званичника и исмева озбиљан и одговоран рад државе и њених институција на очувању историјског сећања.