Premijera predstave “Silvija” 22. maja u Bitef teatru

Premijera predstave “Silvija” 22. maja u Bitef teatru

11/05/2025 0 By BERB

U Bitef teatru su u toku probe za predstavu Silvija koja će premijerno biti odigrana 22. maja. Ovo poetsko scensko istraživanje inspirisano životom i delom Silvije Plat režirao je Nemanja Mijović, dramatizaciju i dramaturgiju potpisuju Danilo Brakočević i Nemanja Mijović. U predstavi igraju Aleksandra Arizanović i Danilo Brakočević .                                         

PREMIJERA

22. мај u 20 časova, Bitef teatar

Repriza: 23. maj

SILVIJA

RežijaNemanja Mijović

IgrajuAleksandra Arizanović i Danilo Brakočević                    

Dramatizacija i dramaturgijaDanilo Brakočević i Nemanja Mijović

Dizajn scene i kostimaEma Pavlović i Angela Božović

Dizajn zvukaMatej Rusmir

Scenski pokretAleksandra Arizanović

OrganizatorkaLenka Miloradović

Režija filmskog delaDan Grabnar

Snimateljka i kolorAna Žeželj

MontažerkaIrina Tatić

AnimacijeDimitrije Janković

Foto proba: Nenad Šugić

Autorska reč

Postojanje čovjeka upisano je u naponu između težnje za ličnom autonomijom i struktura koje je sistematski onemogućuju. U napuklinama koje se otvaraju između unutrašnje potrebe i normativnih obrazaca društvenog poretka, nastaje otuđenje. Subjekt se oblikuje kroz stalno sučeljavanje sa spoljašnjim kodovima koji konstruišu svakodnevicu. Moć se ne manifestuje samo kao zabrana, već i kao nevidljivi mehanizam samorazumijevanja. U tom prostoru pritiska i iskliznuća, pred društvom nastaje autoportret – ne kao reprezentacija identiteta, već kao čin otpora, pokušaj da se sačuva cjelovitost u uslovima stalne fragmentacije. Nestabilnost se ne doživljava kao poremećaj, već kao prirodni simptom svijeta koji smo internalizovali.

Predstava Silvija je poetsko scensko istraživanje inspirisano životom i djelom Silvije Plat, koje izmiče biografizmu i ulazi u unutrašnju zonu subjekta raspolućenog između intimnog, mitološkog i društvenog. Subjekt nije nosilac stabilnog značenja, već tačka pucanja, oblikovana diskurzivnim i psihofizičkim naprezanjima. Autentičnost, u svijetu zadatih identiteta i usiljene jasnoće, postaje subverzivni čin. Iskrenost nije etička kategorija, već egzistencijalna nužnost. U ovom prostoru raspada, autoportret se oblikuje kao pokušaj da se bude – bez obaveze da se bude razumljiv. Smrt se prepoznaje kao krajnji autorski čin: trenutak u kojem subjekt preuzima odgovornost nad sopstvenim nestankom. Pisanje i smrt se susreću kao istovjetni oblici izraza – posljednje linije otpora.

Ljubav, ili tačnije izdaja nježnosti, postaje mjesto raspada mogućeg spasa. Intima, umjesto utočišta čini prostor suptilne agresije. Silvija, oduzima moć onome koji je oblikovao svijet i raskida s jezikom koji nije njen. Autoportret je proces, otvoreni čin tijela koje traži značenje, ali mu istovremeno uskraćuje jezik. Tijelo ne ilustruje tekst – ono ga proizvodi, podriva i prevazilazi. Silvijin alter-ego, Ester, simbol je subjekta izopštenog iz jezika, zajednice i značenja. Njena „bolest“ nije patologija, već otpor svijetu koji ne priznaje nijanse osjećanja, koji odbacuje devijaciju kao slabost, umjesto da je prepozna kao signal.

Tematsko i estetsko ishodište predstave jeste autoportret kao pitanje, ne kao odgovor. Stakleno zvono ne označava zatvorenost, već akustičnu komoru u kojoj jezik nadilazi značenje. Predstava problematizuje epistemologiju boli: kako znati bol prikazan bez trivijalizacije? Smrt nije kraj, već konstanta – struktura osjećanja, granica jezika i prisustva. Pisanje više nije komunikacija, već disanje, porođaj, gesta samopotvrđivanja. Feministički ton je suštinski – tijelo žene je medij borbe, bola i snage. Nježnost se otkriva kao strategija preživljavanja, kao politička gesta protiv brutalnosti racionalnog, falocentričnog svijeta. Silvija ne traži razumijevanje. Nije joj potrebna dozvola da postoji. Ona jeste – to je njen ultimativni čin otpora.

Silvija nije samo predstava o Silviji Plat – to je predstava o svakom subjektu koji odbija da bude redukovan na društveno prepoznatljive obrasce postojanja. Ovdje, umjetnost ne pokušava da objasni svijet, već da ga izdrži – zajedno s onima koji su gurnuti u njegove pukotine. U njenoj fragmentarnosti, predstava artikuliše ono što često ostaje neizgovoreno: da je subjektivnost proces, da je krhkost čin, da je otpornost tiha. U tom svjetlu, Silvija nije ni narativ ni omaž, već filozofska gesta – oblik svjedočenja u kojem autoportret postaje način da se postojanje, makar na tren, osjeti kao vlastito. 

Nemanja Mijović, reditelj