Координисано деловање свих институција у циљу очувања сточарске производње

Координисано деловање свих институција у циљу очувања сточарске производње

30/04/2025 0 By BERB

Фото: МПШВ/Танјуг

 

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић председавао је данас другој седници Кризног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести слинавке и шапа, која је одржана у циљу заштите здравља животиња и очувања економске стабилности сточарске производње уочи првомајских празника.

Министар је поручио да у нашој земљи нису забележени случајеви слинавке и шапа, а да ће у случају да се ова болест појави Србија бити спремна.
Све мере се спроводе превентивно, али у пуном капацитету и у складу са највишим ветеринарским стандардима, рекао је Гламочић и нагласио да је током празника појачан надзор на граничним прелазима, пијацама и фармама.

Он је истакао да Србија мора бити одговорна, али и рационална. „Привреда мора да функционише. Не смемо паралисати живот. Уз поштовање мера, уз јасну контролу и ефикасну комуникацију, можемо сачувати и здравље и економију“, рекао је министар.

Седници је присуствовао и председник Одбора за пољопривреду Народне скупштине Републике Србије Маријан Ристичевић, који је подржао напоре Министарства и указао на значај јединственог и ефикасног деловања свих институција са циљем заштите домаће сточарске производње.

Кризни штаб чине представници Управе за ветерину, националних ветеринарских института, Војске Србије, МУП-а, Привредне коморе Србије и других надлежних служби.

Присутни су размотрили досадашње активности, идентификовали проблеме у теренској примени мера и договорили нову динамику деловања.

„Неће бити довољно да се о мерама само пише и говори – очекујем конкретне резултате. До 6. маја сви чланови Штаба морају доставити детаљне извештаје: шта је урађено, шта није, зашто није, и шта ће се конкретно предузети у наредним недељама“, поручио је министар.

Једна од важних тема седнице био је и проблем недостатка прасади на тржишту. У том контексту, разговарало се о потреби контролисаног увоза како би се спречиле несташице, али и сачувала биосигурност.

Он је поновио да је слинавка и шап болест животиња, не људи, да нема разлога за панику, али је потребна озбиљност.

Србија је, како је навео, већ победила нодуларни дерматитис, има искуство и кризне планове, па ће и сада бити спремни за евентуалну појаву ове болести.

Министарство је још једном апеловало на све држаоце животиња да строго поштују мере биосигурности и да сваку сумњу одмах пријаве ветеринарској служби или инспекцији. „Наш циљ није само да спречимо болест, већ да обезбедимо континуитет сточарске производње, стабилан извоз и сигурност прихода за наше фармере“, закључио је министар.