Мацут je, представљајући у Скупштини Србије програм будуће владе, позвао на хитан дијалог све чиниоце у високом школству, укључујући и све ректоре, проректоре, декане и студенте, како би се кроз дијалог пронашла прихватљива решења и омогућио наставак универзитетског рада у Србији.
Стање какво сада имамо директна је претња по опстанак наших универзитета и оно мора да се прекине. Ово је мој лични став и тражим вашу подршку да то буде од данас став државе, да институције система функционишу и да нико не сме да узурпира права других зарад политичких или било којих других интереса, рекао је он.
Према његовим речима, функционисање универзитета треба да буде у складу са потребама савременог друштва и на корист широј друштвеној заједници, при чему ће држава да омогући једнака права свима.
Мацут је истакао и да се образовање у Србији мора реформисати и да је то првенствено неопходно због тога што су кључни чиниоци образовања ученици и студенти.
Према његовим речима, основне и средње школе морају да се врате својој мисији образовања, али и васпитања деце, а наставни кадар такође мора бити свестан своје основне мисије и бити га достојан.
Њихова одговорност према друштву је огромна, а ресурс којим управљају и који образују су наша деца. Самим тим, одговорност за функционисање овог система мора да буде наглашена, рекао је он.
Мацут је додао да је као универзитетски професор, прошавши сва универзитетска звања, веома добро упућен у предности и недостатке нашег образовног система.
Реформа образовања мора подразумевати увођење реда на том пољу, рекао је он, додавши да у том смислу подржава став у погледу редефинисања Закона о уџбеницима.
Та реформа свакако ће обухватити како поље образовања, тако и поље науке. Дошло је време да наши грађани виде резултате од примењене науке и да оне пројекте које финансира држава коначно видимо у пуној примени у нашој држави на корист свих наших грађана, навео је мандатар.
Он је указао на то да хармонизација образовања, што ће бити кључни приоритет нове владе, није само технички захтев, већ да подразумева интеграцију његових различитих аспеката, синергију са науком и захтева широк спектар промена, које ће обухватити све сегменте система образовања, од предшколског до високог.
Мандатар је најавио и да ће предложити формирање савета при Влади Србије који би координирао и водио политику афирмисања младих талената.
Он је рекао да ће захтевати од чланова Владе да што више буду са народом, а да ће се седнице Владе, састанци и друге активности одржавати на местима где је то најцелисходније за решавање животних проблема наших грађана, а не само у Београду.
Мацут је поручио да ће један од највећих изазова нове владе бити одбрана нашег суверенитета и територијалног интегритета на Косову и Метохији.
Нећемо одустати од посебних мера које су уведене како би сви наши грађани у јужној покрајини редовно примали плате и пензије и остваривали своја права, нарочито на образовање, социјалну помоћ и здравствену заштиту, нагласио је он.
Мандатар је поручио да очување наше јужне покрајине у саставу Србије јесте наша уставна обавеза, али и наш завет.
Он је рекао да је од изузетне важности да се сложимо и у јединственој одбрани Косова и Метохије и да то буде онај најмањи заједнички садржилац око којег морамо да се окупимо на политичкој и друштвеној сцени.
Мацут је нагласио да је стратешки циљ да Србија постане лидер дигиталне економије и поручио да је развој науке темељ за брз напредак земље.
Србија мора подржавати иновације, навео је мандатар и додао да је развојем електронске управе олакшан живот грађана, а да се сада ради на дигитализацији здравства.
Сви информациони системи у здравству биће смештени у Дата центру. Радићемо на развоју БИО4 кампуса и на проширењу Дата центра у Крагујевцу, истакао је он.
Када је у питању економија, Мацут је најавио да ће главни приоритет нове владе остати одржавање макроекономске стабилности и остваривање услова за динамичан и одрживи економски развој.
Тај циљ се, како је нагласио, остварује кроз стратешка јавна улагања у инфраструктуру, модернизацију индустрије, транзицију ка одрживој економији и развој сектора са високом додатном вредношћу, попут ИКТ-а.
Он је указао на то да ће додатни приоритет бити даље смањење незапослености кроз креирање нових радних места у високотехнолошким секторима и реализацију великих инфраструктурних индустријских пројеката.
Према његовим речима, план „Скок у будућност – Србија 2027ˮ представља централни развојни оквир у наредним годинама са улагањем од 17,8 милијарди евра.
Мандатар је истакао да ће раст животног стандарда грађана бити подржан кроз повећање плата у јавном сектору и образовању, као и кроз усклађено повећање пензија у оквиру фискалних правила.
Он је напоменуо да је важан циљ Владе Србије континуирано унапређење кредитног рејтинга.
Мацут је, када је реч о енергетици, поручио да планови обухватају реструктурирање јавних енергетских компанија, подстицање обновљивих извора енергије, повећање енергетске ефикасности и адаптацију на европске, климатске и трговинске механизме.
Oн је нагласио да ће политика у области пољопривреде и прехрамбене индустрије остати усмерена на стабилност и сигурност производње хране, подизање конкурентности домаћих произвођача, дигиталну и технолошку трансформацију тог сектора, као и на одговор на климатске изазове.
Такође, мандатар је нагласио да Србија остаје посвећена европским интеграцијама и јачању регионалне сарадње.
Мацут је најавио да се планира усвајање просторног плана Републике Србије, као највишег планског документа, и свеобухватна реформа законског оквира у областима грађевине и саобраћајне инфраструктуре.
Он је подсетио на то да су тренутно у току пројекти изградње пет ауто-путева: Прељина–Пожега, Београд – Зрењанин – Нови Сад, Београд–Сарајево, Сремска Рача – Кузмин и Моравски коридор Појате–Прељина.
Мандатар је најавио да ће у наредном периоду бити настављено спровођење свеобухватне реформе правосудног система, заснованe на уставном поретку, европским вредностима и потребама нашег друштва.
У области здравства, како је истакао, биће настављено решавање питања листа чекања, улагање у здравствену инфраструктуру и промоција превентивних прегледа и скрининг програма, али и запошљавање здравствених радника из дијаспоре.
Мацут је поручио да ће будућа влада бити чврсто опредељена за нулту толеранцију према криминалу и корупцији и да у тој борби неће бити заштићених ни по којем основу.
Он је навео да је заштита животне средине приоритет Владе Србије и најавио да ће изградња или реконструкција постројења за пречишћавање отпадних вода обухватити седам градова и општина, чиме ће се обезбедити капацитет за више од 460.000 становника.
Он је поручио и да опредељење Србије као војно-неутралне земље у условима сложене геополитичке ситуације у свету захтева да се настави стварање услова за стабилно функционисање, ефикасно управљање, одрживост, развој и унапређење способности Војске Србије.
Према његовим речима, кључни задаци нове владе биће системска брига државе о породици, развојна популациона политика, као и јачање демографске отпорности становништва.
Држава ће изградити националну стратегију за породицу и демографију од 2025. до 2035. године и тај документ ће бити прва свеобухватна државна стратегија, која дефинише циљеве, мере и институције за заштиту породице и демографску обнову, указао је мандатар.
Мацут је поручио да ће Србија наставити да гради социјално одговорно друштво, где сваки грађанин има приступ правима, подршку и сигурност, коју држава може да пружи.
Мандатар је најавио да ће будућа влада наставити да негује посебне везе са Републиком Српском и помаже свој народ у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији како би били њихови пуноправни грађани док истовремено осећају подршку из своје матице.
Будућа влада, како је рекао, наставиће да поштује основна људска права, права сваког појединца, као и да уважава различитости и гарантује једнака права за све своје грађане.
Мандатар за састав нове Владе Републике Србије Ђуро Мацут предложио је састав свог кабинета:
- за првог потпредседника Владе и министра финансија предложен је Синиша Мали,
- за потпредседника Владе и министра унутрашњих послова Ивица Дачић,
- за потпредседника Владе и министра привреде Адријана Месаровић.
- за министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић,
- за министра заштите животне средине Сара Павков,
- за министра грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре Александра Софронијевић,
- за министра рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић,
- за министра унутрашње и спољне трговине Јагода Лазаревић,
- за министра правде Ненад Вујић,
- за министра државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић,
- за министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша,
- за министра одбране Братислав Гашић,
- за министра спољних послова Марко Ђурић,
- за министра за европске интеграције Немања Старовић,
- за министра просвете Дејан Вук Станковић,
- за министра здравља Златибор Лончар,
- за министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски,
- за министра за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић,
- за министра спорта Зоран Гајић,
- за министра културе Никола Селаковић,
- за министра за бригу о селу Милан Кркобабић.
- за министра науке, технолошког развоја и иновација Бела Балинт,
- за министра туризма и омладине Хусеин Мемић,
- за министра информисања и телекомуникација Борис Братина,
- за министра за јавна улагања Дарко Глишић.
- за министре без портфеља предложени су Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура.