
Изјава министра Ђурића након седнице Савета безбедности УН
09/04/2025Фото: Танјуг
ИЗЈАВА МИНИСТРА ЂУРИЋА НАКОН СЕДНИЦЕ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА НА КОЈОЈ ЈЕ РАЗМАТРАН ИЗВЕШТАЈ ГЕНЕРАЛНОГ СЕКРЕТАРА УН-А О РАДУ УНМИК-А ЗА ПЕРИОД ОД СЕПТЕМБРА ПРЕТХОДНЕ ДО МАРТА ОВЕ ГОДИНЕ
Питање новинара:
Господине Ђурићу, како оцењујете данашњу седницу Савета безбедности и све што смо могли да чујемо на њој?
Министар Ђурић:
Данас се у Савету безбедности Уједињених нације чула истина.Чула се истина можда гласније него било када раније и од представника држава које су признале једнострану проглашену независност Косова. И то није једини разлог због кога мислим да Приштина нема превише разлога за радост након ове седнице.
Дакле, и од представника неких од сталних чланица.
На пример, од Француске, где ће председник Вучић 9. учинити посету и сусрет са председником Макроном.
Могли смо директно да чујемо осуду једностраних потеза и упада Приштинских снага у Српске институције 15. јанура.
Могли смо да чујемо од представника Пакистана, земље која је снажан подржавалац, један од првих који су признали независност Косова осуду напада на Српску цркву и Српске манастире.
Могли смо да чујемо и од Британије резерве везано за поједине потезе Приштини, иако, наравно, да неке од тих земаља пружају примарну подршку Приштини, њеној, како кажу, државности и независности.
Али данас, 26 година од напада на нашу земљу и, ево, 2008 година, значи, 17 година од једностранно проглашене независности Косова и Метохије, можемо да кажемо да у међународној заједници сазрева свест о томе да је оно што се десило на Косову и Метохији, опасан преседан, да овај Савет безбедности у коме смо три претходна сата заседали свакога дана трпи последице у различитим регионима света од опасног преседана који је успостављен једностраним проглашавањем независности.
Наравно, могли сте да чујете и бруталне нападе на председника Вучића.
И Сада је потпуно очигледно да је он лично и да је његова политика трн у оку Куртијевом режиму.
Могли смо да чујемо и настојање госпође Гервале да се меша у наша политичка дешавања, што сам ја, иако се не слажем, ни најмање са њом поздравио због тога што она као наша грађанка има право да изражава свој политички став. Само сам је позвао да то не чини пред Саветом безбедности, већ да се укључи у институције, а индикативно је наравно и то кога је на политичкој сцени и у овим нашим актуелним поделама она подржала.
Но ми се не бавимо поделама, ми се бавимо заступањем интереса Србије и данас се овде у Савету безбедности Уједињених нација могла да чује истина о тешком положају Срба, могла да се чује истина о угрожавању колективних људских права, па онда смо као одговор на то могли да надреалне приче слушамо од госпође Гервале. На пример, на нашу примедбу о забрани посете патријарха, што је скандал планетарних размера, да су у 21. веку у Европи забрањује кретање нашем верском поглавару на нашој територији.
Госпођа Гервала је овде говорила, знате, постоје датуми одређени када је врло осетљиво, када на Косову не може да се слободно креће, када то није добро, али као да је других датума и тако даље. То је нешто што су људи овде у неверици слушали.
Могу да кажем да се у наставку заседања она у политичком смислу, не желим да користим претешке речи, али да је нанела самој себи знатну штету пред овим чланицама Савета безбедности.
Госпођа Зијаде је представила један веома детаљан и озбиљан извештај о дешавањима на Косову и Метохији који је веома оптужујући за приштинске власти и који детаљно излистава све од ванправних напада на Србе, на српске институције, стварању једне негативне климе и због тога се нашла на мети Куртијеве изасланице госпође Гервале Шварц
и то је такође аутогол Приштине због тога што госпођа Зијаде, шефица УНМИК -а је овде изасланица Генералног секретара Уједињених нација Антонија Гутерeша. Она када напада Каролину Зијаде, напада Уједињене нације. Дакле, госпођа Гервала је успела чак и то, да у Савету безбедности Уједињених нација, где долази као грађанка, као гост тог УНМИК-а, нападне тај исти УНМИК и нападне Уједињене нације. То јој није ће донети подршку ни симпатије светске организације, нити ће деловати уверљиво и кредибилно другим државама које се они труде да придобију, шармирају и преведу на своју страну.
Ситуација је тешка и озбиљна, изношене су и неаргументоване и неутемељене оптужбе против Србије, када је реч о случају Бањска. Ја сам ту јасно указао на чињеницу да је у том трагичном догађају троје Срба убијено и изгубило живот и један Албанац што смо ми наравно осудили где сам и поставио питање због чега Приштина ускраћује доказе које су српски правосудни органи тражили и везано за случај Ибар – Лепенац и везано за овај случај. Као што видите, ми немамо у овој теми ништа да кријемо, ни разлога да се уздржавамо, да о томе говоримо. Указао сам и на оно што се дешава везано за споразум о сарадњи у области безбедности између Албаније, Хрватске и приштинских институција, где постоји озбиљан проблем у недостатку транспарентности.
Како је то могуће да ви у једном региону који је толико пропатио, који је имао ратове пре само неколико деценија, стварате војне алијансе, савезе или небитно споразум о сарадњи, а да ваши суседи томе апсолутно ништа не знају. И то не само Србија, већ и друге земље, тако да је добро да се овде у светском телу које задужено за одржавање мира чуло овако нешто.
Тектонске плоче у светској политици се помјерају, Србија хвата корак са тиме, наставићемо да се боримо за наше интересе и глас о положају Срба, глас у Косово и Метохији, чуће се у свакој чланици Ујединих нација.
Новинар питање:
Занимљиво је било излагање и америчког представника који је рекао да УНМИК заправо треба да се угаси, односно да своје ингеренције преда неким другим агенцијама. С друге стране, Француска, која подржава рад УНМИК-а и Кфора и ЕУЛЕКС -а, дакле имамо на неки начин различито виђење западних земаља о томе каква је будућа улога УНМИК-а.
Министар Ђурић:
Кад је реч о излагањима сталних чланица, амерички представник је поновио позиције које су биле и на претходним седницама, нису поменути неки од инцидената који су раније помињани. Кинески представник је имао говор који је био врло афирмативан за српску опозицију и директно је говорио о територијалном интегритету и суверенитету Србије на Косову и Метохији, због чега смо посебно захвални нашим кинеским пријатељима.
Руски представници, којима смо такође посебно захвални, су набројали читав низ ствари које је Приштина урадила против међународног права у претходном периоду. Наравно, већ сам поменула, захвални смо и француским представницима и председавајућем Савета безбедности и због тога што је седница остала отворена, иако је било тенденција да она буде затворена, и због тога што је јавно проговорио о угрожавању српских виталних функција на Косову и Метохији у нападима 15. јануара.
Чак је и Британија у једном сегменту поменула одређене притиске на Србе, иако знамо да традиционално њихова позиција по статусу Косова и Метохије није иста као наша, али ми ћемо наставити да кроз унапређивање билатералних односа са Британијом јачамо ниво разумевања и око тема око којих у претходном периоду нисмо имали сагласне ставове и мислим да можемо много да унапредимо И односе са Британијом што показује и прошлонедељена посета господина Ламија.
Тако да мислим да имамо доста разлога да наставимо се нашим напорима, да се још више трудимо у наредном периоду и уверен сам у то да ова тема од нечега што је требало да понизи Србију, да јој одузме вео кредибилитета у међународној арени може да постане један модус како ми постајемо егзамплар за борбу, за подршку принципима побоље Ујединих нација. Јер Србије овде бранећи своју позицију брани један универзални принцип у свету који се обрушава због тога што су кршене повеље и правила Уједњених нација.
Новинар питање:
Како коментаришете то што је амерички представник позвао на то да се овакви извештаји представљају само једном годишње и да буду затворени за јавност, да би, како је рекао, били продуктивнији, да не би утицао тај фактор јавности на самоефективност преговора?
И друга ствар, скоро сви међународни представници су затражили да се испита случај напада на канал Ибар-Лепенац и сви су, ако се не варам, напоменули да је то било у северном делу где живе Срби.
Министар Ђурић:
Када је реч о америчкој позицији, она је била мање-више непромењена.
Присуствујем овим позицијама и овим седницама већ дуги низ година, непромењена у односу на претходни период, уз напомену да неке од тих ствари где смо и ми били критиковани раније, нису помињане.
Што се тиче захтева за решавање случајева Ибар-Лепенац и Бањска, занимљиво је да се о томе толико говорило, иако то није нешто што обухвата овај извештајни период.
Што говори, с једне стране, о чињеници да је неко желео да скрене тему са онога што се сада дешава на Косову и Метохији.
Са друге стране, наша позиција је та да ми желимо да се раскринка лаж о Србији као одговорној за ове ствари.
И баш због тога што је Приштина пребрзо и у првим сатима истрчала са оптужбама на рачун Србије, ми сматрамо да они знају неке ствари које не желе да поделе, посебно због тога што ускраћују српским органима информације које су затражене преко механизама међусобне правне помоћи.
Међутим, ја не мислим да је то тема која је главна за нас овде.
За нас је овде главна тема – људи, зашто 12 година не спроводите Заједницу српских општина?
Колико је људи исељено са Косова и Метохије?
Двадесет посто само у претходне две године.
А ви причате о неком каналу који је неко напао ручном бомбом и који је, хвала Богу, поправљен.
А узгред буди речено, од тог канала Ибар-Лепенац највише су се снабдевали Срби струјом и водом.
Наравно да је то нешто што сам рекао овде на Савету безбедности и наравно да се то чуло.
А онда се пред крај госпођа Грвала, жаргонски речено, детонирала.
Причала је бесмислице неких 16 минута.
То је онако лоше одјекнуло међу дипломатама, о томе се после причало по кулоарима, али то није нешто што је моја брига.
Наша жеља је да се регион представља много позитивнијим темама, а Србија има шта да исприча позитивно.
Ми смо земља која је за мање од десет година више него удвостручила БДП, која је оријентисана ка будућности, која је потпуно окренута ка сарадњи и ми само тражимо за Србе, не молимо ништа, ми захтевамо и тражимо за Србе права која им припадају, права која су загарантована међународним актима.
Узгред буди речено, гледаоци у Србији треба да знају да Приштина и Грвала ниједном једином речју нису подржале рад ЕУ на дијалогу.
Ниједном речју није подржала примену постојећих споразума.
Ниједном једином речју није позитивно говорила о мандату Петера Соренсена као посредника ЕУ, јасно тиме шаљући поруку да им није до дијалога.
То је нешто што сам подвлачио у реплици, односно обраћању чланицама УН.
И желим да кажем још нешто што сматрам да је изузетно значајно.
Она је напала безброј пута председника Вучића, оптужујући Србију да је ауторитарна земља, оптужујући и лажући да смо и председник и ја и неки други иза разних напада и разних лоших ствари.
А могу да кажем да је управо када је реч о демократији председник Вучић у претходних неколико месеци свакога дана држао мастер клас из демократије Куртију, у чијој јурисдикцији и на територији коју контролише не може нико слободно да се шета, ни Срби, ни Албанци, где не може нико да изрази слободно свој став.
А рекао бих, нажалост, да је одржао и мастер клас из недемократије Аљбин Курти, кога видимо да неки данас опонашају у парламентима, не само, на жалост, нашем, него и неким другим парламентима, па испаљују сузавац и сличне ствари.
Дакле, много тога је изашло на видело на овој седници.
Већина земаља, чланица, овога пута није ћутала и зато могу да кажем да Приштина нема чиме да буде посебно задовољна након ове седнице, да се то дипломатски изразим.
А нећу наравно да прибегавам никаквом тријумфализму, зато што је за наш народ на терену ситуација тешка, али ово је један важан корак да се о томе више проговори у свету.