У Инђији отворена фабрика компаније „JFE Shoji Serbiaˮ

У Инђији отворена фабрика компаније „JFE Shoji Serbiaˮ

08/04/2025 Off By BERB

Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

 

Први потпредседник Владе и министар финансија у техничком мандату Синиша Мали присуствовао је данас церемонији отварања јапанске фабрике „ЈФЕ Шоји Србија“ у Инђији, која је њихова прва фабрика у Европи, вредна око 50 милиона евра.

Отварање фабрике, у којој ће у пуном капацитету радити око 200 запослених, уследило је годину дана након што је са званичницима те компаније, у марту 2024. године, председник Србије Александар Вучић положио камен темељац.

Почетку рада фабрике су присуствовали и председница Владе АП Војводине Маја Гојковић, министарка привреде у техничком мандату Адријана Месаровић, председник Општине Инђија Марко Гашић, амбасадор Јапана у Србији Акира Имамура, старији саветник компаније „ЈФЕ Шоји корпорејшн“ и директор „ЈФЕ Холдингс“ Тошинори Кобајаши, саветник компаније „ЈФЕ Шоји корпорејшн“ Јошицугу Кобајаши и генерални директор „ЈФЕ Шоји Србија“ Масаоми Хамаузу.

Мали је поручио да је ово још једна велика инвестиција у Србији из Јапана и да су донете најмодерније машине, као и да ће њихови производи бити уграђивани и у апарате за домаћинство и у аутомобилској индустрији.

Поносни смо на то колико се Србија променила и колико се променило оно што радимо у последњих 12 година, то је наша економска политика која за резултат има да је Србија међу три најбрже растуће економије у Европи, рекао је министар Мали.

Он је истакао да смо од 2012. године упорно и стрпљиво градили економску политику, отварали нове фабрике и дошли до тога да смо данас пример другима и да побеђујемо у ономе у чему нисмо никада – економији.

Министар финансија пренео је поздраве и захвалност на поверењу председника Александра Вучића и додао да му је драго да је јапанска компанија задовољна подршком коју је добила у процесу грађења своје прве фабрике у Европи.

Важно нам је да смо добри домаћини и да свако обећање које дамо и испунимо, рекао је Мали и додао да и је ова инвестиција вредна више од 50 милиона евра и да ће до краја године овде бити запослено око 70 људи.

Он је истакао и да ће број запослених достићи и 200 када се више од 18.000 квадратних метара хала у потпуности попуни машинама.

То је потврда исправности политике коју спроводимо, поручио је Мали и додао да је за 12 месеци овде, на пољани, изграђен производни погон и да је очигледно да се и ми мењамо и идемо у корак са светом.

Подсетио је и да је Србија у 2024. години била једна од три најбрже растуће економије у Европи, што, оценио је, није мали резултат имајући у виду са чиме се свет суочава.

Он је подсетио и да је у овом тренутку незапосленост у Србији 8,6 одсто, што је рекордно низак ниво имајући у виду да је 2012. године она износила 25,9 одсто, додајући да је пре само 12-13 година сваки четврти грађанин био без посла.

Успели смо да сачувамо макроекономску стабилност, јавни дуг нам је на рекордно ниском нивоу, имамо довољно новца на рачуну, девизни курс нам је стабилан, девизне резерве рекордне“, истакао је Мали и додао да је Србија апсолутни рекордер и у привлачењу страних директних инвестиција, са прошлогодишње 5,2 милијарде евра.

Због тога нам је и ниска стопа незапослености, и то показује колико се кредибилитет наше земље променио у очима инвеститора, нагласио је Мали.

Министар је додао и да се за неколико дана отвара велика светска Експо изложба у Осаки, где ће, како је најавио, бити присутна и наша земља, како би се представила, али и најавила Експо у Србији 2027. године, када ћемо бити центар света.

Мали је нагласио и да је од 2012, када је Србија била на ивици банкрота, наша земља прешла пут до домаћина Експа и једне од три најбрже растуће економије у Европи.

Због тога смо, истакао је, дефинисали програм „Скок у будућност – Србија 2027“, јер хоћемо да наставимо да подижемо плате, пензије, минималну зараду, да расте животни стандард грађана, да градимо нове болнице, школе, све што чини квалитет живота бољим.

Мали је подсетио и да је 2012. на територији Општине Инђија било мало више од 9.000 запослених, док их је данас око 17.000, те да је те исте године просечна плата у тој општини износила 307 евра, док је у јануару достигла 860 евра.

„То показује колико се мењамо, колико је Србија постала сигурна и стабилна. Млади сада будућност виде у својој земљи“, закључио је Мали.

Старији саветник компаније „ЈФЕ Шоји корпорејшн“ и директор „ЈФЕ Холдингс“ Тошинори Кобајаши изразио је задовољство чињеницом да је много талентованих и вредних људи из Србије показало интересовање за рад у новој фабрици, те да ће њихов ентузијазам и стручност бити кључни за даљи развој и успех пословања компаније.

„Поносни смо што видимо да је наша иницијатива добила тако позитивне одговоре не само од јапанских купаца, већ и од широког спектра купаца у ЕУ. Одлука да у Србији отворимо нашу прву производну локацију у Европи показала се као исправна, и уверени смо да ћемо заједно остварити велике резултате”, рекао је Кобајаши.

Он је истакао да ће се кроз ову најмодернију фабрику наставити спровођење иницијативе усмерене ка будућности, те да ће свакако дати свој допринос локалној заједници и региону.

„Чврсто верујемо да ће ова фабрика значајно допринети развоју аутомобилске, електро и електронске индустрије, како у Србији, тако и широм Европе. Истовремено, надамо се да ће наша инвестиција допринети јачању економских и пријатељских односа Србије и Јапана. Радујемо се будућој сарадњи и заједничком напретку. Још једном хвала свима на подршци и присуству овом свечаном догађају”, закључио је Кобајаши.

Амбасадор Јапана у Србији Акира Имамура пренео је честитке Владе Јапана поводом отварања фабрике и захвалио Влади Србије и Општини Инђија да подршци у том процесу.

„Јапанске компаније су одлучиле да инвестирају у Србији захваљујући високом квалитету људских ресурса, близини тржишта Европске уније и снажној подршци Владе. Верујем да је инвестиција компаније Шоји корпорејшн у Србији управо резултат таквог повољног инвестиционог окружења. Компанија Шоји има значајну улогу у ланцу снабдевања челичним производима у различитим секторима укључујући и аутомобилску индустрију“, рекао је Имамура и изразио наду да ће се још јапанских компанија одлучити да инвестира у Србији.