Србија опредељена за борбу против расне дискриминације

Србија опредељена за борбу против расне дискриминације

21/03/2025 Off By BERB

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, поводом Међународног дана елиминације расне дискриминације, истиче да само међусобним поштовањем, разумевањем, дијалогом и толеранцијом можемо изградити боље друштво и заједницу која је отворена за сваког појединца и друштвену групу.

Овај дан установила је Генерална скупштина Уједињених нација 1966. године (Резолуција 2142 (XXI)) у знак сећања на масакр у Шарпвилу у Јужној Африци, који се догодио 21. марта 1960. године. Он служи као подсећање на неопходност борбе против расизма, нетолеранције и свих облика дискриминације широм света.

Република Србија посвећена је изградњи друштва у којем сви грађани имају једнаке могућности, без обзира на расну, верску, етничку и другу припадност или порекло.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је посвећено примени принципа „Да нико не буде изостављен” (Leave No One Behind – LNOB), основног начела Агенде Уједињених нација за одрживи развој до 2030. године. Овај принцип наглашава потребу да се осигура да сви људи, посебно најугроженије и маргинализоване групе, имају једнаке могућности и једнак приступ основним правима, ресурсима и услугама.

Уставом Републике Србије забрањено је ширење расне, верске и националне мржње и зајемчена су права грађана Републике Србије и странаца по основу расе. Поред тога, Република Србија свој допринос у борби против расне дискриминације даје и спровођењем обавеза из Међународне конвенције о укидању свих облика расне дискриминације.

У претходним годинама, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог дало је значајан допринос у погледу унапређења законодавног и стратешког оквира Републике Србије у области антидискриминације, укључујући и забрану расне дискриминације. Закон о забрани дискриминације, усвојен 2009. године, изменама и допунама из 2021. године усклађен је са важећим међународним стандардима, док Стратегија превенције и заштите од дискриминације усвојена за период од 2022. до 2030. године предвиђа мере за системску заштиту од дискриминације.

Борба против свих облика расизма и дискриминације, посебно када је реч о Ромима, представља један од кључних приоритета у оквиру утврђених мера за социјално укључивање. У том контексту, Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији до 2030. године поставља јасне циљеве и мере, укључујући и препознавање „циганизма” као специфичног облика расизма.

Данашњим даном истовремено почиње и Недеља солидарности и борбе против расизма и расне дискриминације, која траје до 28. марта.