
Ђедовић Хандановић са делегацијом Јапанске агенције за међународну сарадњу о пројекту РХЕ Бистрица
25/02/2025Фото: Ненад Костић
Министарка рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић, рекла је током састанка са делегацијом Јапанске агенције за међународну сарадњу (JICA), која је започела своју другу посету Србији, да је од кључне важности убрзати процедуре како би се створили неопходни предуслови за почетак изградње реверзилне хидроелектране Бистрица.
„РХЕ Бистрица представља стратешки најважнији пројекат у енергетском сектору, који ће допринети повећању енергетске сигурности, интеграцији обновљивих извора енергије, као и стварању нових капацитета за складиштење и балансирање енергије. Већ две године сарађујемо са JICA-ом на припреми пројектно-техничке документације и постигнута је сагласност о важности испуњавања захтева који су неопходни за овако комплексне пројекте. Међутим, такође желимо да реализација пројекта крене што пре, имајући у виду значај ове реверзибилне хидроелектране. Наш циљ је да превазиђемо изазове у вези са завршетком процене пројекта од стране JICA да би они што пре обезбедили финансирање, а у складу са специфичним захтевима JICA и њиховим процедурама, на чему ћемо радити у координацији са свим надлежним институцијама. Ту очекујем додатну подршку и ангажовање стручњака JICA, како би изградња РХЕ Бистрица започела што пре и без одлагања“, рекла је министарка.
Ђедовић Хандановић је указала на добро искуство у сарадњи са Јапаном у претходном периоду.
„За нас је сарадња са партнерима из Јапана веома важна с обзиром на квалитет и препознато међународно искуство у изградњи хидроелектрана. Такође, имамо хидроелектране у Србији које користе јапанску технологију, укључујући успешну сарадњу са Тошибом приликом изградње и ревитализације РХЕ Бајина Башта. Имали смо веома успешну посету Јапану и састанке на највишем нивоу који су били изузетно корисни, на којима је истакнута посвећеност и подршка јапанске стране пројекту РХЕ Бистрица”, рекла је министарка.
Додала је да су у току велике инвестиције у обновљиве изворе енергије и да су неопходни већи капацитети за балансирање и складиштење.
„Ове године, на мрежи ће се наћи ветроелектрана Костолац и соларна електрана Петка, које гради ЕПС, док ћемо до 2028. године реализовати један од највећих пројеката у Европи у области обновљивих извора енергије – 1 GW самобалансираних соларних електрана. Кроз трогодишњи план аукција обезбедићемо 1.300 МW чисте енергије из соларних и ветроелектрана које ће градити приватни инвеститори. С обзиром на амбицију да до краја деценије постигнемо 45 одсто удела ОИЕ у производњи електричне енергије, а затим и да додатно повећавамо удео, неопходна нам је РХЕ Бистрица како бисмо омогућили интеграцију тих капацитета”, закључила је Ђедовић Хандановић.