
Утврђен Програм финансијске подршке младим почетницима у пословању
30/12/2024Фото: Слободан Миљевић
Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Уредбу о начину употребе и набавке двоазбучних, ћириличко-латиничких тастатура, којом се доприноси ефикасној и одрживој примени свих одредаба Закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, обавезном употребом оваквих тастатура.
То ће у пракси олакшати обавезну употребу српског језика и ћириличког писма у раду државних орrана, органа аутономних покрајина, градова и општина, установа, привредних друштава и других организација, затим у раду јавних предузећа и јавних служби, као и у раду других организација приликом спровођења послова утврђених законом којим се уређује службена употреба језика и писама.
Влада Републике Србије донела је на иницијативу Министарства културе решење којим се обуставља извршење Тарифе коју је донела Организација за остваривање репрографских права. Стављањем Тарифе ван снаге јавне библиотеке неће бити у обавези да плаћају новчану накнаду од 15 динара по позајмљеном примерку књиге.
На седници је усвојен Закључак о утврђивању Програма финансијске подршке младима који су почетници у пословању. С обзиром на то да је један од основних циљева Владе Србије системска подршка младима, која подразумева и подршку у погледу економског оснаживања за отпочињање пословања и запошљавање, подстичу се сви видови запошљавања било да је реч о започињању сопственог бизниса, његовом опстанку или стварању услова за економско оснаживање младих и њихов останак у земљи.
Чланови Владе усвојили су измењену одлуку о висини посебне накнаде за употребу јавног пута, његовог дела и путног објекта – путарину, која се односи на новоизграђену деоницу Моравског коридора. Према тој одлуци, од 10. јануара 2025. године биће успостављена инфраструктура за наплату путарине од наплатне станице Кошеви до наплатне станице Врњачка Бања, на дужини од 29,4 километра. Овај затворени систем наплате обухватиће наплатне станице Кошеви, Велика Дренова, Трстеник и Врњачка Бања.
На седници су усвојена решења о додели признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина, према којима су ово признање добила укупно 24 уметника, односно стручњака у култури.
Признање се додељује у областима књижевног стваралаштва и преводилаштва, музичког стваралаштва и музичке интерпретације, ликовне, примењене и визуелне уметности, дизајна и уметничке фотографије, филмске уметности, аудио и визуелног стваралаштва, позоришне уметност, oпере и у другим областима.
Ово признање подразумева да уметник, односно стручњак у култури добија доживотну месечну накнаду у висини једне просечне зараде без пореза и доприноса.