
Пољопривредницима на име субвенција исплаћене 92 милијарде динара
24/12/2024Фото: Танјуг
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић одржао је данас конференцију за новинаре на којој је сумирао резултате тог министарства у овој години и пружио снажну и недвосмислену подршку председнику Републике Србије Александру Вучићу.
Говорећи о резултатима рада Министарства, Мартиновић је навео да је у току 2024. године, у оквиру националних мера подстицаја, расписан 21 јавни позив за подстицаје – за све мере директних плаћања, мере руралног развоја и мере тржишне подршке, а како је навео, корисницима је на располагању била и мера кредитне подршке. У оквиру тих мера исплаћено је више од 88 милијарди динара, што чини 99 одст поднетих захтева, а према његовим речима, укупно је на име свих субвенција, укључујући и подршку кроз ИПАРД програм, исплаћено око 91 милијарда динара.
Министар је, поред осталог, подвукао да је Законом о изменама и допунама Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју дата могућност да лице које је остварило право на подстицаје за квалитетне приплодне млечне и товне краве у 2024. години, оствари право и на исплату додатног износа за квалитетне приплодне првотелке, а када је реч о области биљне производње, регреси за семе одређени су за сертификовано семе и биће исплаћени у 2025. години у износу до 17.000 динара по хектару свим пољопривредним произвођачима који поседују рачун о куповини сертификованог семена издат у периоду од 1. августа 2024. године до дана подношења захтева.
Мартиновић је говорио и о томе да је Министарство припремило и послало Влади на разматрање и утврђивање Нацрт закона о измени Закона о пољопривреди и руралном развоју, којим се прописује могућност да се пољопривредник упише у Регистар пољопривредних газдинстава, односно упише катастарску парцелу, и по основу фактичког коришћења пољопривредног земљишта на основу посебне изјаве оверене код надлежног органа.
Министар је подсетио да је Законом о буџету за 2025. годину за пољопривреду опредељено рекордних 138.52 милилијарди динара, да је уз ту суму 11 милијарди динара предвиђено за рефакцију акциза за гориво, као и да је буџет за 2025. годину увећан за чак 259 одсто у односу на буџет из 2012. године.
Говорећи посебно о ситуацији у вези са донетим решењима о утврђивању пасивног статуса за поједина пољопривредна газдинства, Мартиновић је нагласио да су усвојене жалбе и поништена решења Управе за аграрна плаћања којим су одређени пасивни статуси пољопривредним газдинствима чији су носиоци Предраг Вељковић, Златко Кокановић, Ђока Ћурчић, Петар Јевтић, Душица Беодрански и Милан Пајић, те да су предмети враћени првостепеном органу на поновни поступак и одлучивање. Он је позвао и друге пољопривреднике чијим су пољопривредним газдинствима одређени пасивни статуси да уложе жалбу на решење у прописаном року, јер је то једини начин да се решења Управе за аграрна плаћања о утврђивању пасивног статуса преиспитају, те нагласио да ће по свим жалбама пристиглим у законском року бити одлучено у најкраћем могућем року.
Мартиновић је још једном нагласио да Министарство не третира пољопривредне произвођаче као противнике, већ да је увек настојало да им помогне и изађе у сусрет свим њиховим захтевима и поновио да су врата Министарства отворена за све који желе да разговарају и дају предлоге за унапређење услова за бављење пољопривредном производњом у Србији.
Конференцији за медије присуствовали су сви државни секретари у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, секретар Министарства, сви помоћници министра пољопривреде, као и сви директори управа у саставу Министарства.