Фото: Влада Србије
Mинистар културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић учествовао је на министарском састанку платформи Западног Балкана за образовање и обуку, истраживање и иновације и културу у Скопљу.
onlajn magazin za balkansku saradnju
Фото: Влада Србије
Mинистар културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић учествовао је на министарском састанку платформи Западног Балкана за образовање и обуку, истраживање и иновације и културу у Скопљу.
Селаковић је говорећи на тему заштите и промоције материјалног и нематеријалног културног наслеђа као ресурса инклузивног и одрживог развоја, истакао да је важно и питање заштите од намерног уништавања и скрнављења упозоравајући да је, иако Република Србија активно унапређује заштиту културног наслеђа на билатералном плану и сарадњом са међународним организацијама (Унеско, Савет Европе, ИКОМ, ИКОМОС), културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи и свету.
Министар културе је поручио да сарадња на међународном плану и у склопу међународних организација не сме бити злоупотребљена за промоцију једнострано проглашене независности тзв. „Косова“, као што ни ова платформа не сме бити злоупотребљена у погледу прејудицирања статуса Косова и Метохије.
У интересу мира и стабилности, мора се указати дужно поштовање одговарајућим форматима дијалога и претходно постигнутим договорима, нагласио је министар културе.
Он је подсетио да је од јуна 1999. године на Косову и Метохији порушено, уништено и спаљено преко 150 православних цркава и манастира, од којих су многи подигнути у XIII и XIV веку, као и 122 српска гробља, да је у марту 2004. године за само два дана уништено, спаљено и оштећено 34 цркве и манастира, и разрушена 3 гробља.
Селаковић је указао на то да треба знати да су неки од уништених и оштећених православних, средњевековних драгуља, били на списку светског културног наслеђа Унеска.
Министар културе је навео да је уништено и покрадено више од 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета, и додао да је уништено и оштећено 5.261 надгробних споменика на 256 православних гробља, док на више од 50 гробља не постоји ниједан читав споменик.
С друге стране, у северном делу Косовске Митровице, где живе Срби, налази се муслиманско гробље на којем ниједан надгробни споменик није оштећен, као ни на осталим албанским и муслиманским гробљима у српским срединама на Косову и Метохији, прецизирао је министар културе.
Он је говорећи о питању регионалне сарадње, мобилности уметника и професионалаца у култури, рекао да је слобода кретања универзална вредност и једно од основних људских права, али да је ипак у нашем региону на најдрастичнији начин ускраћена припадницима српског народа на Косову и Метохији.
Селаковић је у том оквиру, поменуо само један пример, због његове симболике, и подсетио да је у мају ове године, спречено извођење представе „Књига о Милутину“ у продукцији београдског позоришта „Звездара театар“ забраном преласка позоришној екипи предвођеном реномираним глумцем Ненадом Јездићем, административне линије према Косову и Метохији.
Иронично, управо ова представа говори о страдању обичног човека, који тада, као и сада, плаћа цену једностраног насиља, фанатизма и прекрајања историје. Ту невољу на својој кожи осећају милиони људи у нашем региону већ вековима. Зато, по свој прилици, није нимало случајно ни то што Приштина управо ову представу забрањује, нагласио је Селаковић.
Министар културе је поручио да је Србија спремна и отворена за конструктиван дијалог и истинско унапређење мобилности уметника препознајући креативност као изузетно значајан ресурс укупног развоја, али да истовремено тражи да се за остварење овог циља створе бар минимални услови, да престане атмосфера прогона и страха у којој живе Срби на Косову и Метохији.