Измене закона у циљу даљег јачања породице у Србији

Измене закона у циљу даљег јачања породице у Србији

23/09/2024 Off By BERB

Фото: Лука Николић

 

Министрка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски представила је данас у Народној скупштини Републике Србије измене и допуне Закона о финансијској подршци породици са децом, поручивши да је одбрана породице дужност и завет свих у српском друштву.

Ђурђевић Стаменковски је истакла да постоје идеје и вредности које су изван и изнад баналних политичких подела и да колико год да се разликују политике или идеологије треба да постоји друштвени консензус око опстанка и будућности нашег потомства, подизања и васпитања деце.

Ђурђевић Стаменковски је навела да велику захвалност дугује председнику Републике Србије Александру Вучићу, који је препознао значај повећања родитељског додатка и снажно заступао идеје које чине срж предложених законских измена – повећање износа родитељског додатака, које је највеће до сада.

Овим законским изменама родитељски додатак ће постати убедљиво највећи на Балкану, рекла је Ђурђевић Стаменковски и додала да ће право на увећан родитељски додатак имати све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године, као и да ће за прво дете износити 500.000 динара, за друго 600.000 динара, за треће дете 2.280.000 динара, и за четврто дете 3.180.000 динара.

Ђурђевић Стаменковски је навела да ће право на, такође увећану, једнократну финансијску помоћ од 135.000 динара добијати мајке за рођење другог и трећег детета, а да ће се уз родитељски додатак добијати и паушаул за куповину беби опреме у новом износу од 7.500 динара.

Минситарка је додала да се изменама Закона смањује обим документације неопходне за остваривање права на дечији додатак, па родитељи више неће имати законску обавезу да прибаве уверење о катастарским приходима које чланови породице остварују по основу пољопривредне делатности.

Изменама Закона о финансијској подршци породици са децом, како је навела, доводе се у исти положај жене које остварају право на накнаду зараде и жене које остварају право на остале накнаде по основу рођења и неге детета у погледу посматрања основица које су од утицаја на остваривање права, јер се више не рачунају основице које су остварене пре отварања трудничког боловања.

На овај начин изједначили смо положај жена које су у радном односу са женама предузетницама које самостално обављају делатност”, објаснила је Ђурђевић Стаменковски.

Како је истакла, предложеним изменама је предвиђено да се и у случају када отац одсуствује са рада ради неге детета, а мајка је лице које самостално обавља делатност, посматрају основице пре рођења детета, односно не рачунају се основице пре трудничког боловања, те се тиме накнада зараде и остале накнаде рачунају на исти начин у погледу посматрања основица.

Ђурђевић Стаменковски је подсетила да држава пружа могућност младим брачним паровима са децом да лакше стекну свој први породични дом и да издваја до 20.000 евра за куповину прве некретнине у периоду до годину дана од рођења детета.

Она је додала да, у случају да јединица локалне самоуправе није определила средства за финансирање накнаде трошкова боравка у предшколским установама за децу са инвалидитетом и сметњама у развоју, децу без родитељског старања и децу корисника новчане социјалне помоћи, трошкови њиховог боравка и даље ће бити финансирани из Буџета државе посредством Министарства за бригу о породици и демографију.