
Ступио на снагу Споразум о слободној трговини између Србије и НР Кине
01/07/2024Фото: МУСТ/Ђ.К.
Споразум о слободној трговини између НР Кине и Србије, који је данас ступио на снагу, представља велики корак за будућност српске економије, јер ћемо повлашћеним приступом производима српског порекла значајно унапредити извозне могућности и конкурентност компанија из Србије и проширити инвестиционе и производне капацитете у нашој земљи, изјавио је министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.
Момировић је током представљања Споразума о слободној трговини између Србије и НР Кине у Новом Саду навео да још много посла предстоји како бисмо максимално искористили потенцијале овог споразума, који отвара врата ка тржишту са преко 1,4 милијарде потрошача и доноси значајно ослобађање царина за наше производе.
Министар Момировић је додао да ће првог дана ступања споразума на снагу 60 одсто робе бити ослобођено царина, а да се у наредних 5 до 15 година очекује додатно ослобађање царина за 30 одсто робе, док ће најосетљивији индустријски и пољопривредни производи бити и даље заштићени.
Примена Споразума имаће широки утицај на целокупну привреду Србије. У 2023. години, привреда Јужнобачког округа остварила је робну размену са иностранством у вредности од 8,63 милијарди евра, што чини 13,1 одсто укупне спољнотрговинске размене Републике Србије.
Момировић је навео да посебно истиче привреду Јужнобачког управног округа, где пољопривредни производи имају велики потенцијал да пронађу нове тржишне могућности у Кини, што ће значајно допринети повећању прихода пољопривредника, подстицању развоја руралних подручја и даљем унапређењу аграрног сектора.
Министар Момировић је уверен да ће Споразум о слободној трговини између Србије и НР Кине допринети да се искористе сви потенцијали које пружа повлашћен приступ огромном кинеском тржишту и да овај споразум неће само олакшати трговину, већ да ће унапредити инвестициону сарадњу и интеграцију индустријских ланаца, омогућавајући боље искоришћавање економских предности обе земље и заједничко јачање међународне конкурентности.