
Сарадња са компанијом „Шандонг” у области технологије и науке
17/05/2024Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић састала се са руководством кинеске компаније Шандонг. Упутила их је у највећа досадашња достигнућа Министарства науке, технолошког развоја и иновација, али и у даље планове које Министарство спроводи.
Ваша компанија већ дуги низ година послује у Србији и доприноси развоју наше земље због чега нам је велико задовољство да можемо да вас угостимо. Наше Министарство је пре годину и по дана одвојено од Министарства просвете, што је потврда од Владе Републике Србије да наука има изузетан значај када је у питању економски развој државе и развој целокупног друштва у Србији. Нове технологије су такође битне за Србију, током последње деценије наша држава је направила велики успех у ИКТ сектору, где су технологије, производи и услуге из ове области постали главна извозна привредна грана, а из ове области настао је и велики број стартап компанија и захваљујући нашем јако добром образовању у СТЕМ областима, Србија представља један велики извор талената у овој области. У десет година смо десетоструко повећали извоз који сада износи скоро четири милијарде евра са растом између 25 и 30 одсто на годишњем нивоу, рекла је министарка Јелена Беговић.
Међутим, нисмо стали на информационим технологијама, већ смо кренули даље у правцу развоја области биотехнологије. Зато је држава одлучила да улаже у вештачку интелигенцију, основали смо Институт за вештачку интелигенцију, имамо Стратегију вештачке интелигенције, као и етичке смернице и идеја нам је да направимо спој вештачке интелигенције и биотехнологије у оквиру највећег појединачног улагања државе Србије у науку и научну инфраструктуру, а то је изградња БИО4 Кампуса, рекла је министарка Беговић и додала колико је у свим настојањима српске Владе важна подршка кинеских партнера.
Зуанг Јонг, председник управног одбора компаније Shandong International изразио је жељу да се сарадња са Републиком Србијом настави у области науке оснивањем новог Научно-технолошког инкубационог центра у Србији који би се бавио различитим сарадњама из области технологије и науке.
„Наша компанија се проширила на поље технологије и науке јер је у нашој земљи препознато да компаније морају да помогну држави у реализацији циљева који постоје у областима науке и технологије. Уколико бисмо основали инкубациони центар са вашим Министарством, разни проналасци и нове технологије из Кине би могле лакше да дођу до Србије, а исто тако би и српска открића лакше дошла до Кине“, закључио је Јонг и предложио потписивање Меморандума о сарадњи између Министарства науке, технолошког развоја и иновација и компаније Шандонг.
Обе стране су показале спремност ка наставку колаборације и отвореност ка даљим преговорима што се тиче предложених видова сарадње, те ће се о изнетим предлозима даље разговарати.
China Shandong International је државно предузеће са седиштем у кинеској провинцији Шандонг, са регистрованим капиталом од 45,9 милијарди јуана и укупним имовинама од преко 1 билиона јуана, са годишњим приходом од 9,1 милијарди америчких долара и радном снагом од преко 70.000 запослених.
Филијала компаније Шандонг у Србији се поноси снажним тимом од преко 150 стално запослених и успешно је реализовала више од 10 значајних пројеката. Међу њима су аутопут Е-763, Кинески културни центар у Београду, централни ваљевски аутопут и Дунавски коридор.