Вучић је, у обраћању јавности у Палати Србија, поводом одлуке приштинских власти да укине употребу динара, рекао да је Курти самоиницијативно донео ту одлуку са циљем етничког чишћења српског становништва или како пише у Конвенцији о геноциду „намерног подвргавања Срба ненормалним условима за живот”.
Он је подсетио на то да је од првог Бриселског споразума, Принципа који су потписани 2015. године, до каснијих споразума, у сваком од тих аката, најзначајнија норма право Републике Србије да финансира одређене активности – здравство, школство становништва на Космету.
Председник Србије је потврдио да су данас припадници такозване косовске полиције, у више синхронизованих акција, упадали у привремене органе у Приштини, Пећи, Гораждевцу и Истоку, место Осојане, као и у Дом здравља у Осојану, који су затворили.
Дакле, како је рекао, нападнуте су све српске енклаве у Метохији после одлуке која је само формална одлука такозване Косовске централне банке, а суштински је то одлука Аљбина Куртија.
Вучић је подвукао да Срби на Косову и Метохији морају да знају да ће држава учинити све да они добију своја примања, и пренео да је преко Банке Поштанска штедионица до 12 часова исплаћено пет милиона евра за плате, пензије и социјална давања.
Људи су уплашени, чекају у редовима да добију свој новац и успели смо већ готово трећину новца да исплатимо. У понедељак настављамо са достављањем новца преко овлашћеног и лиценцираног превозника, прецизирао је он.
Према његовим речима, на Косову и Метохији имамо запослено 31.831 лице, пензионера је 29.115, од тога 4.700 пензионера примају пензије на руке због здравственог стања, немогућности одласка у банку и слично, тако да је број оних који примају плате и пензије 60.946.
Такође, на Косову и Метохији има и 31.586 корисника социјалних давања, а за то држава сваког месеца издваја 350 милиона динара.
Има и 2.430 корисника стипендија за ученике и студенте, 2.000 корисника народне кухиње, за које држава издваја 85 милиона, што је четири пута више него пре, што довољно говори о стању на Косову и Метохији, рекао је председник.
Вучић је рекао да у покрајини има 6.794 регистрованих пољопривредних газдинстава, која такође зависе у различитим субвенцијама и у свему другом од динарских исплата, додавши да држава не касни ниједан дан у исплатама при надлежности за пензионере, запослене у јавном сектору, социјалну помоћ и за сва друга давања, нагласио је он.
Председник Србије je најавио да ће представник Србије при Мисији УН, у складу са чланом 35 Повеље, чланом 3 привременог пословника у писаној форми, поднети захтев за хитну седницу Савета безбедности Уједињених нација.
Он је додао да верује да ће сада и они који су признали независност „Косова” гласати за то да се та седница одржи, пошто је изразио уверење да добро разумеју какве су последице злочиначке одлуке Аљбина Куртија о укидању платног промета са Србијом.
Ми ћемо наставити консултације и у складу са тим тражити ту седницу и нећемо одустајати од поштовања међународних јавноправних норми и повеље Уједињених нација као највишег акта који регулише односе између држава и те светске организације и признатих земаља широм света, поручио је председник Србије.
Вучић је рекао да је завршио писање писама која имају готово истоветну структуру што се тиче догађаја на Косову и Метохији, али је свако и персонализовано и биће адресирано на представнике држава чланица Европске уније, представнике институција ЕУ, али и председницима и премијерима свих чланица држава Савета безбедности, укључујући и Руску Федерацију и Народну Републику Кину.
У том писму указујем на све акте кршења међународних правних норми, на све ескалаторне потезе које је Приштина предузела у претходне две и по године, као и на то шта Србија у складу са Повељом УН, Резолуцијом УН и другим важећим међународним правним актима, потписаним актима, захтева од међународне заједнице, рекао је Вучић.