
Значај дигитализације за већу ефикасност стечајних поступака
19/09/2023Foto: privreda.gov.rs
Министар привреде Слободан Цветковић отворио је данас Конференцију “Digitalizacion/IT Developments in the Insolvency World“, у организацији Агенције за лиценцирање стечајних управника и поручио да је Србија изабрала пут напретка, мира и убрзаног привредног развоја.
Цветковић је истакао да је БДП у последњој деценији више него дуплиран и са 33 милијарде евра у 2012. години сада је на око 70 милијарди евра ове године.
Према његовим речима, упркос тренутној сложеној економској, енергетској и безбедносној кризи, мерама које предузела Влада, Република Србија је успела да оствари рекордан прилив страних директних инвестиција и по том основу је водећа земља у региону са привучених више од 60 одсто свих страних директних инвестиција, настављен је раст зарада и запослености и достигнут највиши историјски ниво девизних резерви.
Стратегија Републике Србије је да преко Министарства привреде, Агенције за лиценцирање стечајних управника и привредних судова регулише и унапређује стечајни поступак, да се доведе на ниво највиших европских и светских стандарда, а све у циљу унапређења и прилагођавања нормативних решења реалним потребама и стандардима ЕУ, нагласио је министар Цветковић.
Обављајући поверене стручне и регулаторне послове, Агенције за лиценцирање стечајних управника је кроз сарадњу са међународним организацијама, заслужено препозната и ван националних оквира, рекао је министар.
Цветковић је нагласио и да дигитализација, као један од приоритетних задатака којем Влада посвећује посебну пажњу, није заобишла ни стечајни поступак и у том контексту додао да је Агенције за лиценцирање стечајних управника израдила портал за електронску продају у стечајном поступку и отворила пројекат дигиталне трансформације у сарадњи са ЕБРД, који Министарство привреде у потпуности подржава.
Нови дигитални системи у стечају учиниће систем ефикаснијим, повећати транспарентност поступака и омогућити њихово унапређење, уверен је министар Цветковић.
Агенције за лиценцирање стечајних управника има интезивну дугогодишњу сарадњу са разним међународним организацијама и редовно учествује у пројектима, догађајима и истраживањима које те организације спроводе, активна је чланица Међународног удружења стечајних регулатора који окупља министарства, агенције и остала регулаторна тела из више од 30 земаља чланица.
Конференција је први пут одржана у Београду, у хотгелу Метропол, и окупила је представнике чланица Међународног удружења стечајних регулатора међу којима су САД, Индија, Велика Британија, Ирска, Шкотска, Аустрија, Хон Конг, УАЕ, ЈАР, Финска, Албанија и други, као и представници ММФ, Светске банке и ЕБРД.