Светски дан прве помоћи ”Прва помоћ у дигиталном свету”

Светски дан прве помоћи ”Прва помоћ у дигиталном свету”

09/09/2023 Off By BERB

Фото: Црвени крст Србије

На данашњи дан организације Црвеног крста широм света обележавају Дан прве помоћи, скрећући пажњу јавности о значају познавања прве помоћи за појединца и за друштвену заједницу.

Годишње више од четрнаест милиона људи у организацијама Црвеног крста широм света научи како да пружи прву помоћ. У Србији сваке године, више од 10.000 школске деце и младих и исто толико одраслих особа изложених ризику због посла или учешћа у саобраћају научи вештине прве помоћи у организацијама Црвеног крста.

Тема овогодишњг Светског дана прве помоћи гласи: ”Прва помоћ у дигиталном свету”.

Дигитална технологија данас омогућава свакоме да уз помоћ апликација, тестова, курсева, едукативних видеа и сл. стекне основна сазнања о томе када и како применити прву помоћ. Интернет је користан ресурс за размену искуства у пружању прве помоћи са људима из целог света – и све то од куће, сопственим темпом, без уклапања са задатим распоредом.

Примена дигиталних технологија у области прве помоћи може бити прилагођена различитим циљним групама.

Деца све више користе дигиталне уређаје и платформе у својим свакодневним активностима. Дигитални алати могу помоћи деци да науче вештине прве помоћи на интерактиван начин кроз различите ресурсе као што су: видео снимци, игре и симулације. Ово помаже деци да разумеју и запамте важне принципе и поступке прве помоћи и омогућава им да се тога подсете у било ком тренутку.

Дигитално окружење може користити одраслима у учењу прве помоћи, а многи ресурси се могу прилагодити ужурбаном распореду савременог човека, као што су онлајн курсеви, видео снимци са упутствима или интерактивне симулације. Одрасли могу сами да науче неке елементе вештине прве помоћи или да савладају теоријски део, као и да буду у току са најновијим достигнућима у области прве помоћи.

Важно је имати на уму да старије особе могу имати више потешкоћа да прихвате и користе нову технологију, али студије показују да њихов интерес за коришћење дигиталних алата расте због воље да иду укорак са светским трендовима. Дигитални алати за учење прве помоћи за старије особе прилагођени су корисницима и лаки за навигацију.

Залагање за лакши приступ дигиталним ресурсима прве помоћи може помоћи у превазилажењу препрека за похађање традиционалне обуке, као што су временска ограничења или доступност локација за обуку.

Користећи методе као што су дигиталне игре могу се јачати вештине и психолошка спремност за реаговање у ситуацијама несреће или ванредне ситуције. Такође, онлајн курсеви освежавања знања, квизови и интерактивне симулације могу помоћи бољем очувању стечених знања и вештина. Поред тога, употреба дигиталних технологија може бити корисна и у ширењу информација о новинама и савременим процедурама прве помоћи.

Међутим, иако је чињеница да дигиталне технологије могу бити корисне за учење и увежбавање вештина прве помоћи, важно је препознати вредност и неопходност директне и практичне обуке. Прву помоћ је неопходно савладати не само у погледу знања већ и физичких вештина и способности да их применимо у стварним ситуацијама. Практична обука комбинована са знањима доступним преко дигиталних алата развијају свеобухватан скуп вештина који омогућава да се пружи ефикасна прва помоћ у случају повреде или несреће.

Светски дан прве помоћи обележавају све организације Црвеног крста у Србији организовањем јавног часа на ком грађани могу да науче одређене технике неодложне помоћи, да се подсете већ наученог, као и да се упознају са апликацијом коју је лансирао Црвени крст Београда.

Што већи број људи овлада вештинама прве помоћи, то је заједница безбеднија и снажнија. Дигитални начини едукације представљају нашу будућност и умногоме представљају помоћ у понављању и овладавању техника прве помоћи.