Народна банка Србије и Народна банка Кине закључиле нови билатерални своп аранжман

Народна банка Србије и Народна банка Кине закључиле нови билатерални своп аранжман

28/05/2026 Off By BERB

Београд, 28. мај – Народна банка Кине и Народна банка Србије закључиле су други валутни своп аранжман, којим се омогућава размена српског динара и кинеског јуана између две централне банке путем билатералних своп трансакција. Вредност овог своп аранжмана, закљученог на пет година, износи 5 милијарди јуана, односно 74 милијарде динара (тренутна противвредност око 630 милиона евра), што је знатно веће од вредности претходног трогодишњег билатералног своп аранжмана који су закључиле Народна банка Србије и Народна банка Кине у јуну 2016. године.

Нови аранжман су потписали гувернери Народне банке Србије и Народне банке Кине, а потписан је у периоду када је делегација Републике Србије на највишем нивоу у посети Народној Републици Кини. На овај начин подржани су растући трговински односи и инвестиције између две земље и додатно су учвршћени стратешко партнерство и финансијска сарадња. Основна сврха аранжмана је унапређење међусобне билатералне трговине и директних улагања, као и подршка очувању финансијске стабилности.

„Наше драге колеге из Народне банке Кине поново су показале челично пријатељство наших двеју земаља, које је посебно важно у актуелним околностима. За Народну банку Србије, овај споразум не представља само расположиву финансијску линију са Народном банком Кине, коју је могуће користити као додатни механизам заштите финансијске стабилности земље у условима повишених глобалних неизвесности, већ и печат добре дугогодишње сарадње и растућих трговинских и економских односа Србије и Кине. Потписивањем новог споразума, који је повољнији од иницијалног у свим кључним елементима (већа вредност, повољнији услови коришћења и дужи рок важења), две централне банке настављају блиску сарадњу на унапређењу макроекономске сигурности и даљем продубљивању економских веза између Републике Србије и Народне Републике Кине“, изјавила је гувернер Народне банке Србије госпођа Јоргованка Табаковић.