17. APRIL

17. APRIL

17/04/2015 Off By

1919. – Umro je srpski pisac i publicista Svetozar Ćorović, koji je sa srpskim piscima Aleksom Šantićem i Jovanom Dučićem pokrenuo u Mostaru list “Zora”, unutar kojeg je ostvario plodan pripovedački i urednički rad. Bio je među vodećim srpskim nacionalistima koji su se borili protiv okupatorskog austrougarskog režima u Bosni i Hercegovini. U Prvom svetskom ratu je interniran i potom mobilisan. Otpušten je usled bolesti, a ubrzo je i umro. U svojim pripovetkama, dramama i romanima opisivao je život u Hercegovini, pišući stilom koji se odlikuje živopisnošću i lakoćom kazivanja. Dela: romani “Stojan Mutikaša”, “Ženidba Pere Karantana”, “Majčina Sultanija”, zbirke pripovedaka “U časovima odmora”, “Moji poznanici”, “Brđani” i drame “Zulumćar”, “On”, “Adam-beg”, “Ajša”. >>>ćorović


1421. – Više od 100.000 ljudi utopilo se u Holandiji kada je moreprobilo zaštitne nasipe.
1492. – Kristofer Kolumbo (Cristoforo Colombo) dobio je saglasnosti novac od španskog kralja Ferdinanda V i kraljice Izabele (Isabel), da istraži “zapadni okean”. Na tom putovanju Kolumbo je otkrio američki kontinent.
1790. – Umro je američki naučnik i državnik Bendžamin Frenklin (Benjamin Franklin). Učestvovao je u pisanju “Deklaracije nezavisnosti”, a kao neumoran borac za slobodu čoveka bio je poznat i slavljen i izvan SAD. Kao naučnik izumio je gromobran i otkrio tok i karakteristike Golfske struje.
1814. – U Ugrinama, kod Bribira (Hrvatska) rođen je srpskibotaničar i prirodnjak Josif Pančić, prvi predsednik Srpske kraljevske akademije. Otkrio je novu vrstu endemsko-reliktnog četinara poznatu kao “Pančićeva omorika”. Osnovao je i uredio Botaničku baštu u Beogradu.
1860. – Crna Gora i Turska, posle turskog poraza na Grahovu,potpisale su protokol o razgraničenju kojim je Crna Gora faktički priznata kao samostalna država, iako formalno priznanje nije dobila.
1894. – Rođen je ruski državnik i političar Nikita Hruščov, prvi sekretar CK KPSS od 1953. do 1964. i predsednik sovjetske vlade od 1958. do 1964. Na XX kongresu KPSS podneo je referat “”O savladavanju kulta ličnosti i njegovih posledica”, čime je počeo proces destaljinizacije SSSR.
1895. – Sporazumom u gradu Šimonoseki završen jekinesko-japanski rat. Kina je priznala nezavisnost Koreje, a ostrvo Formozu (Tajvan) predala Japanu. Tajvan je pod japanskom vlašću bio do 1945. godine.
1916. – Rođena je Sirimavo Bandaranaike, koja je u julu 1960.postala premijer Cejlona (Šri Lanke), prva žena premijer u svetu.
1919. – Umro je srpski pisac i publicista Svetozar Ćorović, koji je sa srpskim piscima Aleksom Šantićem i Jovanom Dučićem pokrenuo u Mostaru list “Zora”, unutar kojeg je ostvario plodan pripovedački i urednički rad. Bio je među vodećim srpskim nacionalistima koji su se borili protiv okupatorskog austrougarskog režima u Bosni i Hercegovini. U Prvom svetskom ratu je interniran i potom mobilisan. Otpušten je usled bolesti, a ubrzo je i umro. U svojim pripovetkama, dramama i romanima opisivao je život u Hercegovini, pišući stilom koji se odlikuje živopisnošću i lakoćom kazivanja. Dela: romani “Stojan Mutikaša”, “Ženidba Pere Karantana”, “Majčina Sultanija”, zbirke pripovedaka “U časovima odmora”, “Moji poznanici”, “Brđani” i drame “Zulumćar”, “On”, “Adam-beg”, “Ajša”.
1924. – Rođen je srpski vajar Jovan Kratohvil, profesor Univerziteta umetnosti u Beogradu, rektor od 1971. do 1973. godine. Autor je mnogobrojnih spomenika među kojima i spomenika sovjetskim ratnim veteranima na Avali.
1941. – Oficiri bojnog broda Kraljevske ratne mornariceJugoslavije Milan Spasić i Sergej Mašera potopili su u Tivatskom zalivu razarač “Zagreb” i potonuli zajedno s njim odbivši da izvrše naređenje o predaji broda italijanskoj mornarici nakon kapitulacije Jugoslavije.
1957. – Kiparski arhiepiskop Makarios vratio se u Atinu nakon 13meseci provedenih u egzilu na Sejšelima. Iste godine Makarios je sa britanskom vladom počeo pregovore o nezavisnosti Kipra, a u decembru 1959. izabran je za predsednika Republike Kipar.
1969. – Lider Komunističke partije Čehoslovačke Aleksandar Dubček (Aledžander Dubcek) podneo je ostavku, posle kraha reformskog kursa nazvanog “praško proleće”. Zamenio ga je Gustav Husak.
1975. – Crveni Kmeri zauzeli su glavni grad Kambodže Pnom Pen izapočeli vladavinu terora tokom koje je ubijeno više od milion ljudi.
1977. – U Lihtenštajnu prvi put su glasale žene.
1983. – Indija je lansirala prvi veštački satelit.
1993. – U UN je usvojena rezolucija koja predviđa pooštravanjesankcija protiv SR Jugoslavije, ukoliko bosanski Srbi ne potpišu Vens-Ovenov mirovni plan za Bosnu do 26. aprila.
1993. – Umro je Turgut Ozal, predsednik Turske od 1989. godine.
1996. – SAD i Japan potpisali su deklaraciju o bezbednosnojsaradnji prema kojoj SAD zadržavaju nivo vojnih snaga u Japanu i ostalim delovima Azije.
1997. – Umro je izraelski državnik Haim Hercog (Chaim Herzog),predsednik Izraela od 1983. do 1993. godine.
2001. – Izraelske snage napale su sa kopna, iz vazduha i sa morapalestinske teritorije u pojasu Gaze, nakon minobacačkog napada na izraelsko naselje Sderot.
2002. – Jugoslovenska vlada pozvala je 23 osobe koje je Haškitribunal optužio za ratne zločine, od kojih su 10 jugoslovenski državljani, da se dobrovoljno predaju tom sudu. Pozivu jugoslovenskih vlasti odazvali su se: Dragoljub Ojdanić, Milan Martić, Mile Mrkšić, Nikola Šainović, Vladimir Kovačević i Momčilo Gruban, koji u haškom zatvoru čekaju početak suđenja.
2004. – U izraelskom raketnom napadu u Gazi ubijen je liderpalestinskog radikalnog pokreta Hamas Abdel Aziz al-Rantisi.<


NA DANAŠNJI DAN

16. APRIL

carli

1889. – Rođen je engleski filmski glumac, scenarista, režiser i producent Čarli Čaplin. Karijeru je napravio u SAD, a 1952. emigrirao je u Švajcarsku gde je umro 1977. godine. Tokom 40 godina snimio je 75 kratkih i dugometražnih filmova, a 1972. je dobio Oskara za životno delo. (“Svetlosti velegrada”, “Moderna vremena”, “Veliki diktator”, “Svetlosti pozornice”).

 

 

 

 

15. APRIL

slika-3-zps1

1980. – U Parizu je umro francuski filozof i književnik Žan Pol Sartr (Jean Paul Sartre), jedan od najznačajnijih predstavnika egzistencijalizma. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1964, ali je odbio da je primi (“Mučnina”, “Zid”, “Biće i ništavilo”, pozorišni komadi “Mušice”, “Iza zatvorenih vrata”, “Prljave ruke”)

 

 

14. APRIL

_sp-pesnik-sima-pandurovic

1883. – Rođen je srpski pisac Sima Pandurović, jedan od osnivača srpske moderne. Pošto je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, bio je gimnazijski profesor u Valjevu i Beogradu, a uređivao je i više časopisa, uključujući “Misao”. Kritika je oštro reagovala na njegovu prvu zbirku pesama “Posmrtne počasti”, prožetu pesimizmom, u kojoj je dramatično opevao bolnu tragediju ljubavi, duševne krize i gorčine, nespokoj, pobunu i smrt. Kasniji stihovi, u kojima preovladava rezignacija, misaono su bogatiji. Ispevao je i niz rodoljubivih

13. APRIL

pnc-145

1869. – U Pančevu je izašao prvi broj nedeljnika “Pančevac”. U ovom listu objavljen je prvi prevod na srpski jezik “Komunističkog manifesta”. List je više puta zabranjivan i obnavljan