6. maj

6. maj

06/05/2020 Off By BERB

 

1237 – U manastiru Mileševa sahranjene su mošti Save Nemanjića (Svetog Save), prvog srpskog arhiepiskopa, koji je umro 27. januara 1235. u Velikom Trnovu (Bugarska). Turci su 1594. izvadili mošti i spalili ih na Vračaru u Beogradu.


1527 – Vojska burbonskog vojvode Karla opustošila je i opljačkala Rim i pobila oko 4.000 njegovih stanovnika.

1626 – Holandski naseljenik Peter Minuit kupio je za bižuteriju u vrednosti od 25 dolara od Indijanaca ostrvo Menhetn, na kojem je kasnije izgrađen Njujork.

1757 – U Sedmogodišnjem ratu pruski kralj Fridrih II (Frederick) osvojio je Prag koji su branile austrijske trupe.

1758 – Rođen je jedan od vođa francuske revolucije Maksimilijande Robespjer (Maximilien, Robespierre), vođa jakobinaca i začetnik revolucionarnog terora.

1830. – Knez Miloš Obrenović formirao Gvardiju, najreprezentativniji deo srpske vojske – u spomen na ovaj događaj, 6. maj se obeležava kao Dan Gardijske brigade Vojske Srbije

1840 – Puštene su u promet prve poštanske marke u Velikoj Britaniji – od jednog i dva penija s likom kraljice Viktorije I (Victoria).

1856 – Rođen je austrijski psihijatar Zigmund Frojd (Sigmund Freud), osnivač psihoanalize.

1856 – Rođen je američki istraživač Edvin Piri (Edwin Peary). Vodio je prvu ekspediciju koja je 1909. stigla na Severni pol.

1861 – Rođen je indijski pisac i filozof Rabindrant Tagore (Rabindranath), dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1913. (“Gradinar”, “Gitandžali”, “Grupa priča”, “Zlatan čamac”).

1862 – Umro je američki pisac Henri Dejvid Toro (Henry David Thoreau), jedinstven pesnik i filozof prirode u američkoj književnosti. Dvogodišnje iskustvo usamljeničkog života u prirodi opisao je u knjizi “Valden, ili život u šumi”.

1868 – Rođen je srpski matematičar Mihajlo Petrović, poznat kao Mika Alas, osnivač beogradske matematičke škole, profesor Univerziteta u Beogradu, član Srpske kraljevske akademije.

1893. – Održana prva izložba knjiga u Beogradu

1895 – Rođen je američki glumac italijanskog porekla Rudolf Valentino (Rudolph), zvezda i idol nemog filma (“Četiri jahača apokalipse”, “Šeik”, “Šeikov sin”, “Krv i pesak”).

1903. – Osnovan najstariji srpski fudbalski klub – Beogradski amaterski fudbalski klub – BASK

1910 – Umro je Eduard VII (Edward), kralj Velike Britanije i Irske od januara 1901. Nasledio ga je sin Džordž V (George).

1913. – Rođen Stjuart Grendžer (Džems Lablanš Stjuart), britanski pozorišni, filmski i TV glumac

1915 – Rođen je američki filmski glumac, režiser i producent Orson Vels (Welles), dobitnik Oskara za životno delo 1971. Njegov “Građanin Kejn” smatra se jednim od najboljih filmova u istoriji kinematografije (“Magbet”, “Otelo”, “Treći čovek”).

1919 – Na Versajskoj mirovnoj konferenciji Nemačkoj su oduzete kolonije u Africi.

1923. – Umro Svetislav Dinulović, pozorišni glumac i reditelj

1924. – Rođen Mladomir Puriša Đorđević, filmski reditelj i scenarista

1926. – Rođen Slobodan – Cica Perović, pozorišni, filmski i TV glumac

1926. – Rođena Branka Mitić, pozorišna, filmska i TV glumica

1932 – Francuskog predsednika Pola Dumea (Paul Doumer) u Parizu je ubio ruski emigrant.

1935. – Rođen Vuk Krnjević, pesnik, književni kritičar i filmski scenarista, urednik “Prosvete”, časopisa “Književnost” i Radio-televizije Srbije

1937. – Nakon preleta Atlantika, na aerodromu Lejkherst izgoreo nemački cepelin “Hindenburg”

1941. – Nemačka donela odluku o raseljavanju Srba iz Nezavisne Države Hrvatske

1949 – Umro je belgijski pisac flamanskog porekla Moris Meterlink (Maurice Maeterlinck), dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1913.

1955. – Umrla Jelisaveta Načić, prva žena arhitekta školovana u Srbiji, prvi glavni arhitekta Beograda

1958. – Rođena dr Diana Dragutinović, ekonomista, viceguverner Narodne banke i ministar finansija Srbije

1961. – Rođen Džordž Kluni, američki filmski glumac, dobitnik “Oskar”-a

1974 – Zapadnonemački kancelar Vili Brant (Willy Brandt) podneo je ostavku zbog špijunske afere u kojoj je otkriveno da je njegov bliski saradnik Ginter Gijom (Guenter Guillaume) bio istočnonemački špijun.

1979 – Na izborima u Austriji pobedila je Socijalistička partija Bruna Krajskog (Kreisky).

1981 – SAD su proterale sve libijske diplomate, tvrdeći da vlada Libije podržava međunarodni terorizam.

1982. – Osnovan Pozorišni muzej Vojvodine u Novom Sadu

1991 – U Splitu su izbile demonstracije protiv JNA u kojima je ubijen vojnik Saško Gešovski.

1992 – Umrla je Marlen Ditrih (Marlene Dietrich), američka filmska glumica nemačkog porekla, legendarna “fatalna žena” (“Plavi anđeo”, “Šangaj-ekspres”, “Svedok optužbe”).

1993 – Skupština Republike Srpske na Palama odlučila je da se o Vens-Ovenovom mirovnom planu za Bosnu izjasni narod. Na referendumu 15. i 16. maja protiv plana je glasalo 96 odsto birača.

1994 – Otvoren je tunel ispod Lamanša.

1996 – Vlada predsednika Gvatemale Alvara Arsua (Arzu) i vođe levičarske gerile su potpisali sporazum o okončanju 35-godišnjeg građanskog rata.

1999 – Ministri inostranih poslova sedam najrazvijenijih zemalja Zapada i Rusije (Grupa 8) dogovorili su se na sastanku u Bonu o principima za okončanje rata na Kosovu.

2000 – U blizini Nanta na jugu Francuske u izgorelom automobilu “fiat uno”, pronađeno je telo paparaca Žan Pola (Jean Paul) Andansona, koji je poslednjih deset godina fotografisao kraljevske porodice i filmske zvezde. On i njegov auto dovođeni su u vezu za saobraćajnom nesrećom u Parizu kada je poginula princeza Dajana i njen prijatelj Dodi El Fajed.

2000. – Umro Božidar Timotijević, književnik, urednik časopisa “Savremenik”, “Poletarac” i “Književne novine”, novinar Radio Beograda, pokretač akcije “Knjiga solidarnosti”

2004 – Sud u Libiji osudio je pet medicinskih sestara iz Bugarske i jednog palestinskog lekara na smrtnu kaznu (kasnije preinačena u doživotni zatvor), zbog optužbi da su namerno inficirali oko 400 libijske dece verusom HIV u pedijatrijskoj bolnici u Bengaziju. Nakon potpisivanja sporazuma sa EU i prikupljanja novca za odštetu porodicama zaražene dece, Libija je 24. jula 2007. oslobodila medicinske radnike, koji su odmah otputovali u Bugarsku gde su pomilovani.

2005 – Umro je Džoi (Joe) Grant, legendarni umetnik “Diznija”, autor Kraljice-veštice u dugometražnom crtanom filmu “Snežana i sedam patuljaka”.

2007. – Umro Stevan Raičković, književnik, akademik

2007. – Umro Đorđe Novković, kompozitor

2009. – Umro Leon Davičo, novinar Radio Jugoslavije, novinar i dopisnik “Politike” i agencije BETA, osnivač i glavni urednik “Politike ekspres”, službenik UNESCO, UNICEF i Visokog komesarijata za izbeglice Ujedinjenih nacija

2012 – Socijalista Fransoa Oland izabran je za predsednika Francuske pobedivsi u drugom krugu dotadašnjeg predsednika Nikolu Sakrozia.

2012 – U Srbiji su održani predsednički, parlamentarni i lokalni izbori. Za predsednika Srbije, u drugom krugu 20. maja, izabran je lider Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić, a njegova partija je osvojila najviše mandata u republičkom parlamentu. Protivkandidat mu je bio lider Demokratske stranke (DS) i predsednik Srbije u dva mandata Boris Tadić.

2014. – Umro dr Rade V. Poznanović, etnolog, književnik i novinar, profesor Pedagoške akademije i direktor Istorijskog arhiva u Užicu

1818. – Održana Đurđevdanska skupština na kojoj je knez Miloš Obrenović Kragujevac proglasio prestonicom obnovljene Srbije

2013 – Umro je Đulio Andreoti, italijanski premijer u sedam mandata i jedan od najuticajnijih italijanskih političara posle Drugog svetskog rata. Dominantna politička ličnost bio je do početka 90-tih kada je podneo ostavku.♦