Dopisivanje: Traže mišljenje Mogerinijeve o podeli Kosova

Dopisivanje: Traže mišljenje Mogerinijeve o podeli Kosova

07/08/2018 Off By BERB

 

 

Predstavnici više od 35 organizacija civilnog društva iz Srbije i sa Kosova pozvali su predstavnicu Evropske unije Federiku Mogerini da se nedvosmisleno izjasni protiv podele Kosova ili razmene teritorija između Kosova i Srbije na etničkom principu.

 

„Sve češći nagoveštaji mogućnosti prekrajanja granica šalju vrlo opasnu poruku, kako građanima Srbije i Kosova, tako i celom regionu, da postoji realna mogućnost legitimisanja opasnog principa etničkog vlasništva nad teritorijom – principa koji je ovaj region u nekoliko navrata gurnuo u krvave sukobe“, navodi se u pismu nedvladinih organizacija.

Nevladin sektor u pismu ocenjuje da bi ovakav razvoj događaja neminovno proizveo lančanu reakciju i u drugim balkanskim državama i doveo do brojnih zahteva za promenama granica na Balkanu, što otvara vrata novim sukobima.

„Takođe, Srbima i Albancima koji žive na ‘pogrešnoj strani’, ovim bi se poslala poruka da treba da se presele u ‘svoju’ etničku državu što bi moglo da dovede do još jednog egzodusa stanovništva na Balkanu“, navodi se u pismu.

Organizacije civilnog društva pozvale su međunarodnu zajednicu, ali pre svega vlasti u Srbiji i na Kosovu da se tokom pregovora posvete stvaranju najboljih mogućih uslova za život svih stanovnika Kosova, obezbeđivanju pretpostavki da se zločini iz prošlosti ne ponove i stvaranju uslova za razvoj pravnih i demokratskih sistema vlasti.

„Samo takvi pregovori su garancija za bezbedan i dostojanstven život svih ljudi, bez obzira na nacionalne ili bilo koje druge različitosti“, ocenjuje se u pismu nevladinih organizacija Federiki Mogerini.

U pismu su takođe pozvani svi akteri, domaći i međunarodni, da se aktivno suprotstave pokušajima uvođenja etničkog principa kao vrhovnog u izgradnji država na Balkanu.

„Svaka država koja počiva na diskriminaciji i podeli građana po bilo kojoj osnovi unapred je osuđena na propast. Društvo koje se razvija na vrednostima suprotnim poštovanju osnovnih ljudskih prava osuđeno je na nacionalizam, izolaciju i besperspektivnost“, navodi se u saopštenju.

Organizacije civilnog društva navode da već decenijama pokušavaju da unaprede komunikaciju i saradnju dve zajednice, misleći pre svega na dobrobit ljudi koji žive u Srbiji i na Kosovu i na budućnost celog regiona.

Pismo Federiki Mogerini potpisali su između ostalih Helsinški odbor za ljudska prava, YUCOM, Beogradski centar za ljudska prava, Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih za ljudska prava iz Beograda i Prištine, Sandžački odbor za ljudska prava, Kosovska ženska mreža i Let’s Do It Peja.(Agencije)♦