SAOPŠTENJE/MMF i Srbija postigli dogovor na nivou tima o Instrumentu za koordinaciju politika

SAOPŠTENJE/MMF i Srbija postigli dogovor na nivou tima o Instrumentu za koordinaciju politika

13/06/2018 Off By

 

Na kraju posete Tima MMF, koji boravi u Beogradu od 11 do 13 juna, Džejms Rouf, vođa delegacije izdao je sledeće saopštenje:

 

“Misija MMF-a je postigla dogovor na nivou tima sa vlastima Srbije, koji treba da odobri rukovodstvo i Izvršni odbor MMF-a, o makroekonomskim politikama i reformama koje treba da podrži PCI. PCI je novi instrument koji je MMF uveo tokom 2017. godine u cilju pružanja podrške zemljama kao što je Srbija, za koje bi bio koristan okvir politika predviđen programom MMF-a, ali kojima nije potrebna finansijska podrška MMF-a. Program podržan od strane PCI ima za cilj održanje makroekonomske i finansijske stabilnosti i ostvarivanje napretka u realizaciji ambicioznog plana strukturnih i institucionalnih reformi radi podsticanja brzog i inkluzivnog rasta, otvaranja novih radnih mesta i podizanja životnog standarda.

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da će Zakon o penzijama biti potpuno, a ne fazno, ukinut do kraja godine. S MMF-om dogovoreno i povećanje plata u javnom sektoru.
“Bila je ideja da idemo fazno, ali mi imamo dovoljno fiskalnog prostora da to u potpunosti uradimo ove godine”, izjavio je Mali.
Dogovoreno je da će biti povećane penzije za sve one penzionere koji nisu bili obuhvaćeni ovim Zakonom.
Koliko će iznositi povećenje zarada zaposlenih u javnom sektoru znaće se u septembru, rekao je Mali na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, povodom dogovora o novom aranžmanu Srbije sa MMF-om.

“Pod ovim politikama, makroekonomski izgledi Srbije su i dalje dobri. Rast je dostigao 4,6 procenata međugodišnje u prvom kvartalu, i očekuje se da će dostići najmanje 3,5 procenta u ovoj godini. Inflacija je i dalje niska i procenjuje se da će biti oko 2 procenta do kraja 2018. godine, zahvaljujući podršci odgovarajuće monetarne politike Narodne banke Srbije.

“Fiskalna politika pod okriljem PCI ima za cilj očuvanje pozitivnih rezultata koje nije bilo lako postići, u cilju obezbeđenja stabilne silazne putanje javnog duga, uz pružanje podrške bržem održivom rastu. Očekujemo da će javne finansije i ove godine zabeležiti suficit. Od 2019. godine pa nadalje, cilj programa je nizak ukupni deficit, što bi dovelo do smanjenja javnog duga na nivo ispod 50 procenata BDP-a do kraja programa i obezbedilo bi prostor za povećanje kapitalne potrošnje, kao i za određena targetirana smanjenja poreskog opterećenja privrede i rada. Takođe bi omogućilo ukidanje privremenih smanjenja penzija iz vremena krize, kao i prelazak na novi sistem zarada u javnom sektoru, uz obezbeđenje da ne poraste udeo mase penzija i plata u BDP-u.

“Program će podržati sveobuhvatan paket reformi državne uprave. Završetak reformi sistema zapošljavanja i zarada biće od ključne važnosti za unapređenje efikasnosti javnih službi i obuzdavanje tekuće potrošnje. Bolji okviri za upravljanje javnim investicijama će uticati na bolje izvršenje i smanjenje nedostataka u javnoj infrastrukturi. Reforma poreske administracije će pomoći da se poveća efikasnost naplate poreza i unapredi poslovna klima. Jačanje fiskalnih pravila će obezbediti održivost budžetske politike na srednji rok.

“Postojeći okvir za targetiranje inflacije je i dalje odgovarajući u smislu održavanja stabilne inflacije i apsorpcije eksternih šokova. PCI ima za cilj dalje jačanje koordinacije sa Upravom za javni dug u svrhu upravljanja likvidnošću i promovisanje dinarizacije. Reforme nadzora i regulacije u finansijskom sektoru fokusiraće se na unapređenje otpornosti, puno usklađivanje sa standardima EU i završetak reformi državnih finansijskih institucija. PCI će takođe podržati vlasti Srbije u naporima da se pozabave utvrđenim slabostima okvira za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

“Primena sveobuhvatnog paketa strukturnih i institucionalnih reformi ima za cilj unapređenje poslovnog okruženja radi pružanja podrške bržem privrednom rastu predvođenom privatnim sektorom. Prioriteti u pogledu politike uključuju borbu protiv sive ekonomije, dalje povećanje učešća u radnoj snazi, reformisanje ili iznalaženje trajnog rešenja za javna i državna preduzeća, i unapređenje kvaliteta i transparentnosti državne statistike.

“Misija se zahvaljuje vlastima Srbije na gostoprimstvu i tesnoj saradnji.”(Press MMF)♦